Przenośniki są niezbędne w wielu branżach, w których transport większych ciężarów z miejsca na miejsce musi odbywać się szybko, bezpiecznie i efektywnie. Jednym z typów przenośników są przenośniki łańcuchowe. Przyjrzyj się bliżej ich charakterystyce, abyś mógł ocenić, czy sprawdzą się również w twojej branży.
Przenośnik łańcuchowy cechuje się bardzo prostą budową. Jest to przede wszystkim łańcuch połączony ze stacją napinającą i napędową, a także segmenty wewnętrzne. Posiada przenośnik, który jest wykonany z mocnej blachy ocynkowanej lub stali, który jest zabezpieczony przed korozją. Prostota jego budowy sprawia, że może posiadać długość nawet 85 mb.
Przenośniki łańcuchowe wykorzystywane są do transportowania wielu różnych towarów. W pierwszej kolejności używa się ich jednak do transportu materiałów suchych i sypkich, takich jak zboża, nasiona (np. roślin oleistych lub strączkowych), surowce do produkcji pasz, biomasa, popioły, pyły i inne odpady.
Ze względu na swoją specyfikę i dedykowanie do transportowania suchych produktów sypkich, przenośniki łańcuchowe spotykane są przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i przetwórczych, które zajmują się przerabianiem materiałów sypkich. Mogą to być zakłady młynarskie, tłocznie oleju, ale też firmy specjalizujące się w produkcji paszy.
Przenośniki łańcuchowe dobrze sprawdzają się też w różnorodnych magazynach. Mogą być efektywnie stosowane w portach lub też przemyśle drzewnym.