Jak działa i czemu służy zawieszenie pneumatyczne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa zawieszenia pneumatycznego

Pierwsze samochody z zawieszeniem pneumatycznym pojawiły się na drogach w latach 20. XX wieku. Jako pierwszy do seryjnej produkcji wprowadził je Citroen. Obecnie rozwiązanie to stosuje wielu producentów samochodów. W tradycyjnym zawieszeniu hydraulicznym stosuje się amortyzatory olejowe, których zadaniem jest tłumienie nierówności na drodze i zapewnianie komfortu jazdy.

Jeśli chodzi o zawieszenie pneumatyczne, rolę amortyzatorów pełnią poduszki pneumatyczne nazywane fachowo miechami. Powietrze do miechów tłoczone jest za pomocą kompresora zasilanego silnikiem samochodu. Chociaż samo zawieszenie jest skomplikowaną konstrukcją wyposażoną w różnego rodzaju czujniki oraz zawory, zasada jego działania jest niezwykle prosta.

Podczas wjechania kołem na nierówność czujnik daje sygnał do kompresora, który wypełnia miechy. Wypełnione powietrzem miechy skutecznie amortyzują wstrząs. Po zamortyzowaniu wstrząsu powietrze z miechów jest wypuszczane.

Najważniejsze cechy zawieszenia pneumatycznego

Podstawową zaletą zawieszenia pneumatycznego jest zapewnienie znakomitego komfortu jazdy. Z tego powodu rozwiązanie to stosuje wielu producentów aut w swych najdroższych i najbardziej luksusowych modelach aut. Na uwagę zasługują przede wszystkim zawieszenia pneumatyczne Mercedes, które poza skutecznym tłumieniem nierówności zapewniają dodatkowo stałe ugięcie samochodu, nawet podczas jazdy w zakręcie.

Utrzymywanie stałego ugięcia podczas skręcania wpływa na poprawę przyczepności oraz stabilności, jest więc elementem zwiększającym bezpieczeństwo jazdy. Dzięki pneumatycznemu zawieszeniu możliwe jest również regulowanie prześwitu samochodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku jazdy w terenie. Zwiększenie prześwitu chroni podwozie przed uszkodzeniem i umożliwia pokonywanie wzniesień o dużym kącie nachylenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak serwisuje się gaśnice?
Jak serwisuje się gaśnice?
Gaśnice są najważniejszym elementem systemu ochrony przeciwpożarowej budynków. Pozwalają na szybką reakcję na zagrożenie pożarowe jeszcze przed przystąpieniem do akcji […]
Najlepsze programy do projektowania stron internetowych
W obecnych czasach właściwie każda firma, usługa, działalność ma swoją stronę internetową. Również dużo osób prywatnych prowadzi swoje blogi lub […]
Jakie dodatki pasują do wielu stylizacji?
Jakie dodatki pasują do wielu stylizacji?
O charakterze stylizacji bardzo często przesądzają detale, a nie najważniejsze elementy. Kiedy więc chce się wyglądać szykownie i prestiżowo, wystarczy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy