Jaki płyn chłodniczy wybrać na daną porę roku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy człowiek prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że w samochodzie funkcjonuje coś takiego jak płyn chłodniczy. Pomijając entuzjastów motoryzacji, duża część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełni tenże wynalazek w naszych samochodach, o czym może świadczyć uzupełnianie płynu wodą w przypadku awarii termostatu i przegrzewania się silnika (kiedy płyn kipi i leci na asfalt!). Poniżej kilka istotnych informacji…

Jak działa płyn chłodniczy w samochodzie?

Główną rolą płynu chłodniczego – jakikolwiek by on nie był – jest odbieranie nadmiaru ciepła silnikowi. By ten proces zachodził, specjalna ciecz przepływa przez kanaliki w bloku silnika opływając m. in. komorę spalania. Kiedy temperatura jest już zbyt wysoka (zwykle ok 88 stopni Celsjusza), płyn przy pomocy termostatu zostaje wpuszczony do chłodnicy, gdzie za sprawą opływającego jadące auto powietrza lub obracającego się wiatraka zostaje schłodzony, po czym cały opisany proces się powtarza.

Czy warto inwestować w płyn chłodniczy zimowy?

Płyn chłodniczy to ciecz oparta o różne substancje chemiczne, których zadaniem jest szybkie nagrzewanie się, wysoka temperatura wrzenia i bardzo niska temperatura zamarzania. Płyn chłodniczy na zimę to rzecz w szczególności polecana na okres dużych mrozów. Ciecz tego wynalazku gęstnieje dopiero poniżej -35 stopni Celsjusza. Koszt 5 litrowego płynu chłodniczego zimowego waha się między 20 a 40 złotych, dlatego odpowiadając na pytanie postawione powyżej – tak, warto zainwestować w płyn chłodniczy zimowy!

Korzyści płynące z dobrego płynu

Podstawową wartością omawianego płynu chłodniczego zimowego jest przede wszystkim płynność cieczy w niskich temperaturach. Dzięki temu uszkodzeniu nie ulega pompa wody (na pasku rozrządu) i oszczędzamy również uszczelnienie głowicy. Dodatkowo substancja płynu chłodniczego zimowego nie powoduje korozji stalowych elementów silnika (dlatego nie należy wlewać wody!), a wymiana płynu jest tania i bardzo prosta. Ważne jest jedynie, by dopasować kolor danego płynu stosowanego w naszym samochodzie i by nie oszczędzać przesadnie na kupowanych akcesoriach!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści posiadania strony internetowej
Korzyści posiadania strony internetowej
Strona www – must have obecnych czasów Mówi się, że jeśli nie ma kogoś w Internecie, to nie istnieje. Choć […]
Rodzaje i funkcje rolet
Rodzaje i funkcje rolet
W okresie letnim bardzo trudno przetrwać panujący w domu upał. Mieszkania  szybko się nagrzewają, a wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne […]
Zmiana opon z letnich na zimowe – o czym pamiętać?
Zmiana opon z letnich na zimowe – o czym pamiętać?
Wielkimi krokami zbliża się zima i pozostało już niewiele czasu by zmienić opony w naszym samochodzie. Znakomita większość kierowców jeździ […]
Ostatnie wpisy
Polecamy