Rodzaje i funkcje rolet

Rodzaje i funkcje rolet
Dom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie letnim bardzo trudno przetrwać panujący w domu upał. Mieszkania  szybko się nagrzewają, a wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne utrudniają wykonywanie niektórych czynności. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zamontować w oknach odpowiednie rolety, które będą nie tylko zabezpieczały przed słońcem, ale staną się także stylowym dodatkiem. Taka dekoracja sprawi, że pokój nabierze charakteru oraz ciekawego wyglądu. Jednak jakie osłony okienne wybrać?

Rodzaje rolet

W sklepach dostępnych jest wiele modeli osłon okiennych. Najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne są rolety okienne wewnętrzne. Najczęściej umieszcza się je na ramie lub framudze okna za pomocą specjalnego kleju lub taśmy montażowej. Materiały, z których są wykonane mają różną grubość i stopień zaciemnienia. Dzięki temu każdy może dobrać dla siebie osłonę, która zapewni odpowiednią ilość przepuszczanego światła. Najczęściej do mieszkań wybierane są rolety rzymskie,dzień – noc, plisowane. Różnią się one od siebie wyglądem oraz funkcjonalnością, dlatego przed dokonaniem wyboru, warto jest się im dokładnie przyjrzeć i zapoznać się z funkcjami każdego modelu.

Ozdobne i funkcjonalne rolety rzymskie

Rolety rzymskie to osłony okienne wykonane z ozdobnego materiału. Tkanina ta jest najczęściej bardzo gruba, dzięki czemu ilość promieni słonecznych, która dostaje się przez nią do wnętrza, jest bardzo mała. Dzianina przymocowana jest do specjalnej listwy oraz sznurka, który pozwala zwijać roletę. Cała osłona stworzona jest w taki sposób, by po rozwinięciu materiał przypominał regularne zakładki lub plisowania. W sklepach można spersonalizować produkt i wybrać odpowiedni kolor, wzór, teksturę oraz długość. Na https://magdalena24.pl/rolety/wewnetrzne/do-kuchni/rzymskie można znaleźć przykładowe rolety tego typu.

Zalety rolet rzymskich

Niewątpliwie największą zaletą rolety rzymskiej jest to, że w dużym stopniu chroni ona pomieszczenie przed promieniami słonecznymi oraz zbytnim nagrzaniem. Dzięki regulacji można zakryć nią całe okno, bądź tylko jego kawałek. Kolejnym plusem jest jej niebanalny wygląd. Pasuje do niemalże każdego mieszkania, a w szczególności do takiego, które zostało urządzone w stylu klasycznym. Szeroki wybór wzorów sprawi, że nawet najbardziej wymagające osoby znajdą coś dla siebie. Rolety rzymskie są również bardzo łatwe do czyszczenia. Zabrudzoną osłonę wystarczy zdjąć z okna i włożyć do pralki.

Nowoczesne rolety dzień – noc

Rolety typu dzień – noc to aktualnie jedne z najmodniejszych osłon okiennych. Wybierane są do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym lub rustykalnym. Wykonane są z naprzemiennie ułożonych dwóch rodzajów pasów. Transparentna część pozwala regulować, jaka ilość światła ma dostawać się do wnętrza, a zaciemniająca ma za zadanie chronić przed wysoką temperaturą i nadmierną ekspozycją na słońce. Często materiał ten posiada zdolności odbijania i rozpraszania promieni. Rolety można regulować w dowolny sposób i tworzyć za ich pomocą ciekawe wzory.

Zalety osłon dzień – noc

Jednym z plusów rolet tego typu jest ich nietuzinkowy wygląd, który sprawia, że osłony są znakomitą ozdobą większości pomieszczeń. Dodatkowo znakomicie odbijają promienie słoneczne oraz są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach. Dzięki specjalnym prowadnicom, mogą być montowane również w drzwiach balkonowych czy na oknach dachowych. Zabrudzenia osiadające na nich, czyli głównie kurz, można bez problemu zetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki. Nie ma też konieczności zdejmowania ich podczas mycia szyb, ponieważ są tak dopasowane, by po całkowitym zwinięciu tworzyły małą rolkę.

Innowacyjne plisy okienne

Rolety plisowane wyglądem przypominają harmonijkę. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ zostały stworzone w taki sposób, by móc rozwijać je zarówno od góry, jak i od dołu. Da się rozłożyć je również np. tylko na środku okna. Dzięki temu, niezależnie od wysokości słońca, można wybrać takie położenie osłony, by idealnie zakrywała tylko to miejsce, które aktualnie narażone jest na największe promieniowanie. Tworzone na miarę dopasują się do każdego rodzaju okna, także dachowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie usługi świadczy pośrednictwo pracy za granicą?
Jakie usługi świadczy pośrednictwo pracy za granicą?
Pośrednictwo pracy za granicą to serwis, który pomaga znaleźć pracę w innym kraju. Agencja znajdzie Ci pracę i pomoże załatwić […]
Do czego służą telebimy?
Do czego służą telebimy?
Człowiek dwudziestego pierwszego wieku nieustannie bombardowany jest bodźcami napływającymi do niego ze środowiska, w którym się znajduje. Wraz z postępującym […]
Zasilacze awaryjne UPS – do czego służą?
Zasilacze awaryjne UPS – do czego służą?
Zasilacze bezprzerwowe UPS zapewniają ochronę przed przepięciami i spadkami napięcia. Są one również znane jako baterie zapasowe, kondycjonery linii lub […]
Ostatnie wpisy
Polecamy