Kiedy dziecku potrzebna jest pomoc psychologa dziecięcego?

W wielu przypadkach dopiero wtedy, gdy rodzice lub nauczyciele zaczynają zauważać, że coś jest nie tak. W tym momencie mogą zastanawiać się, czy powinni zabrać swoje dziecko na wizytę do psychologa. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna. Niektóre dzieci mogą nie potrzebować psychologa, ale potrzebują eksperta, który pomoże im przejść przez trudną sytuację, w jakiej się znalazły. W takich przypadkach najlepiej jest poszukać oceny u profesjonalnych psychologów, jak na przykład tych ze strony https://in-altum.com/oferta/dzieci-mlodziez/psycholog-dzieciecy/. Ale w wielu sytuacjach wcale nie jest to konieczne. Oto kilka oznak, że być może nadszedł czas, aby Twoje dziecko zostało ocenione przez specjalistę od zdrowia psychicznego:

Jeśli zauważyłeś zmiany w zachowaniu lub nastroju swojego dziecka

Mogą one być subtelne – jak problemy ze snem lub większa drażliwość niż zwykle – lub bardziej oczywiste, jak częste napady złości lub wycofanie z zajęć rodzinnych. Zmiany zachowania mogą być oznaką, że coś jest nie tak. Ważne jest, aby zauważać zmiany w zachowaniu i nastroju dziecka, zwłaszcza jeśli pojawiają się one nagle lub jeśli zauważasz je częściej.

Jeśli Twoje dziecko bije inne dzieci lub angażuje się w inne agresywne zachowania wobec nich

Może się to zdarzyć w każdym wieku, ale jest szczególnie powszechne wśród przedszkolaków, które nie potrafią jeszcze kontrolować swoich emocji i impulsów.

Jeśli dziecko zaczęło mówić rzeczy, które nie mają sensu

Na przykład o widzeniu potworów, gdy nikogo nie ma w pobliżu – i wydaje się bardzo przestraszone.

Ma zachwiane poczucie dobra

Jeśli dziecko przestało normalnie reagować na pochwały i nagrody i nadal robi rzeczy, które są niedozwolone, np. bije innych lub wpada w złość, gdy nie jest traktowane po swojemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − osiem =