Awaria naczepy ciężarówki – co warto sprawdzić w pierwszej kolejności

Awarie naczep nie zdarzają się często, ponieważ zazwyczaj firmy transportowe dbają jak mogą o to, by były one w najlepszym możliwym stanie. Sprawność samej naczepy jest równie ważna, jak ciągnika siodłowego, ponieważ pozwala na niezakłócony przewóz towarów i zarabianie pieniędzy na swojej działalności. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane, które mogą doprowadzić do awarii naczepy. Za moment dowiemy się na co powinien zwrócić uwagę kierowca, gdy doszło do tego typu usterki. Sprawdzimy też, jakie są najczęściej występujące awarie.

Nieszczelność instalacji pneumatycznej

Naczepa ciężarówki posiada rozbudowany system pneumatyczny stosowany do uruchamiania hamulców. Mogą pojawić się w nim różnego rodzaju nieszczelności, które spowodują brak możliwości dalszej jazdy. Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają tak zwane sprzęgi, czyli przewody oraz gniazda znajdujące się z przodu, służące do połączenia naczepy z instalacją pneumatyczną ciągnika siodłowego. Na szczęście tego typu części do naczep posiada każdy warsztat oraz zespół pomocy drogowej, można więc szybko naprawić usterkę na trasie.

Awaria instalacji elektrycznej

Aby jazda była bezpieczna, oprócz sprawnych hamulców, naczepa musi mieć także działające oświetlenie. Dobre żarówki to sprawa oczywista. Zdarza się jednak, że pomimo ich dobrego działania prąd nie dociera do opraw oświetleniowych. Przy usuwaniu tego problemu również pomoże warsztat czy pomoc drogowa, kierowca może jednak poradzić sobie sam. Wystarczy, że dysponuje miernikiem elektrycznym by sprawdzić na jakim przewodzie doszło do uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + trzy =