Wiosło a pagaj

Jednym z niezbędnych sprzętów na każdej łódce lub innej niewielkiej jednostce pływającej jest wiosło. To nic innego jak rękojeść z łopatką (piórem), wykonana z naturalnego drewna bądź tworzyw sztucznych. Służy zarówno do wprawiania konstrukcji w ruch, jak i odpychania się od dna w nieco płytszej wodzie. Specyficzną odmianą omawianego elementu jest pagaj, który charakteryzuje się zazwyczaj mniejszą długością i jest przeznaczony głównie do wiosłowania bez tzw. dulki (mechanizmu podtrzymującego wiosło w stosownej pozycji na burcie). 

Kilka kluczowych cech

Jak już zostało wspomniane we wstępie, pagaj to wiosło z pojedynczym piórem, które wykorzystuje się niemal wyłącznie do wiosłowania z wolnej ręki, czyli podczas stania na rufie. Dlatego też wprost idealnie nadaje się jako wyposażenie do jachtów, małych łódek wędkarskich i kajaków kanadyjek. Jego ogromną zaletą jest zwłaszcza to, że pomimo ponadprzeciętnej lekkości wyróżnia się dużą wytrzymałością – i to nawet przy całkiem sporych naprężeniach spowodowanych naturalnym oporem wody. Z całą pewnością będzie nam zatem służyło przez kilka ładnych lat.

Na rynku znajdziemy wiele modeli zróżnicowanych pod względem długości, materiału wykonania, wykończenia oraz kształtu łopatki. W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się jednak wyjątkowo funkcjonalny pagaj aluminiowy oparty na mechanizmie teleskopowym (możliwość swobodnego rozkładania). Posiada go w swojej bogatej ofercie m.in.  sklep internetowy: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Pagaje/122.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =