Typy akumulatorów na rynku i ich przeznaczenie

Szybki rozwój motoryzacji wpłynął na różnorodność akumulatorów samochodowych. Na rynku znajdziemy kilka typów baterii do auta. Poniżej przedstawimy je wszystkie i wyjaśnimy, czym różnią się od siebie poszczególne akumulatory samochodowe.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe (SLA)

To najstarsze modele akumulatorów. Pierwsze baterie tego typu powstały bowiem w 1859 roku. Do dzisiaj są one często wykorzystywane w pojazdach mechanicznych. Możemy z powodzeniem zainstalować je w samochodach osobowych, jak i motocyklach.

Współczesne akumulatory kwasowo-ołowiowe składają się z 6 ogniw o znamionowym napięciu 12 V. Te całkowicie bezobsługowe baterie są odporne na głębokie rozładowanie. Ponadto bardzo łatwo możemy przywrócić ich pierwotne parametry. Wystarczy je po prostu naładować.

Akumulatory żelowe (GEL)

Baterie te to tak naprawdę ulepszone wersje akumulatorów kwasowo-ołowiowych. W akumulatorach żelowych, które możemy dostać choćby na witrynie https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulatory-zelowe-agm-c-106.html, zastosowano żelowy elektrolit. Powstaje on po zmieszaniu kwasu siarkowego z krzemionką. Baterie tego typu są bardziej odporne na uszkodzenia, nie wycieka z nich elektrolit, dlatego nie muszą być stawiane pod maską pionowo. Najczęściej stosowane są w samochodach z systemem Start-Stop i terenowych wozach.

Absorbed Glass Mat (AGM)

Akumulatory AGM posiadają płynny elektrolit, ale jest on wchłaniany przez szklane maty. Technologia ta zapewnia pojazdom bardzo szybki i płynny rozruch. Tego typu baterie zainstalowane są przeważnie w takich pojazdach jak: karetki pogotowia, wozy policyjne czy autokary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 1 =