Jakie rodzaje łożysk wyróżnia się na rynku i gdzie są stosowane?

Łożyska to elementy niezbędne do sprawnego działania różnego rodzaju układów, zarówno w mniej, jak i bardziej zaawansowanych urządzeniach i maszynach. Wyróżniamy wiele rodzajów łożysk, spośród których wyróżnić można kilka najczęściej stosowanych. O których mowa?

Zróżnicowanie łożysk

Najczęściej stosowanymi są łożyska kulkowe zwykłe, których uniwersalność pozwala na stosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Istnieją także łożyska walcowate najlepiej sprawdzające się przy dużych prędkościach obrotowych oraz łożyska baryłkowe, przydatne przy dużych wałach i obciążeniach osiowych.

Jeszcze innymi są łożyska igiełkowe, funkcjonalne przy obciążeniach promieniowych i największych prędkościach. Z kolei łożyska stożkowe, dostępne m.in. na stronie https://b2b.rombor.com.pl/6-lozyska-stozkowe, są przeznaczone do przenoszenie dużych obciążeń, zarówno tych pierwszego, jak i drugiego rodzaju.

Zastosowanie łożysk

Wykorzystanie tego typu elementów jest bardzo szerokie, a odnajdziemy je m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, są bowiem częścią skrzyni biegów, czy chociażby układu napędowego. Spotkamy je także w przemyśle produkcyjnym, jako części wielu maszyn. W domu natomiast pozwalają na działanie takich urządzeń jak wentylatory, pralki, czy różnego rodzaju urządzenia AGD. Warto pamiętać jednak, że to tylko niektóre z przykładów, a zastosowanie jest niezwykle szerokie. Wszechstronność tych elementów sprawia, że spotkamy je praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, a rozwój technologiczny stale pozwala szukać nowych ścieżek do ich użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 7 =