Jak zredukować koszty za prąd za pomocą energii odnawialnej?

Stale rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej problematyczne dla kieszeni Polaków. Można biernie przyglądać się tym zmianom lub postawić na rozwiązania technologiczne, które prowadzą do oszczędności. Ekologiczne źródła energii należy traktować jako inwestycję, która daje duże szanse zwrotu. Które z nich wybrać, żeby obniżyć koszty jakie ponosimy za zużytą energię elektryczną?

Fotowoltaika, turbina wiatrowa czy mikro elektrownia wodna, czyli rozwiązania jakie obniżą rachunki za energię elektryczną

Od razu należy oddzielić ekologiczne źródła energii, które służą do produkcji energii cieplnej, a nie elektrycznej. W ramach tego artykułu można więc zrezygnować z rozważań o pompach ciepła, biomasie czy kolektorach słonecznych. Najpopularniejszym rozwiązaniem do produkcji energii elektrycznej z ekologicznych źródeł energii jest obecnie fotowoltaika. Jest to rozwiązanie, którego okres zwrotu może wynosić nawet kilka lat. Po tym czasie dochodzi do produkcji darmowej energii (gdyż już rozliczone zostały koszty inwestycyjne). Jednocześnie można korzystać z sieci energetycznej jako buforu energii (mogąc później odbierać 80% włożonego nakładu). Instalacja fotowoltaiczna musi być poprawnie wykonana i odpowiednio dobrana. Z tego powodu warto korzystać z usług sprawdzonych firm jak np. https://ventus-energia.pl/. Turbina wiatrowa to również ciekawe rozwiązanie, które służy do obniżenia kosztów za prąd. W tej sytuacji istnieje większa zależność od warunków panujących na danym terenie. Jeśli będą one odpowiednie, można uzyskać energię nawet tańszą niż w przypadku fotowoltaiki. Mikro elektrownie wodne obecnie nie są opłacalne finansowo. Być może zmieni się to w przyszłości, chociaż wydaje się, że energia wiatru i słońca ma większy potencjał w przypadku małych elektrowni. Obniżenie kosztów za energię można również uzyskać przez odpowiednie zarządzenie energią np. dzięki wykorzystaniu systemów domu inteligentnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × dwa =