Jak wykonuje się cięcie laserem i dlaczego się to robi?

Obecnie jedną z najpopularniejszych i najbardziej nowoczesnych metod obróbki różnych materiałów jest cięcie laserem. Stosuje się je w celu nadania pożądanego kształtu przedmiotom wykonanym z metalu, drewna, gumy, tworzywa sztucznego, papieru, a nawet szkła. Wykorzystuje się przy tym zaawansowanie technicznie urządzenia emitujące wiązkę lasera o niezwykle małej średnicy i jednocześnie ogromnej ilości energii. Do firm, realizujących takie projekty należy między innymi https://valor-cnc.pl/ciecie-laserem/poznan

Prosty sposób na uzyskanie dowolnego kształtu lub wzoru 

Cięcie laserowe to nic innego jak proces rozdzielania termicznego. Może następować zarówno poprzez odparowanie (inaczej sublimację), jak i topienie czy wypalanie. Procedura nie jest zbyt skomplikowana i rozpoczyna się zawsze skierowaniem wiązki lasera w powierzchnię danego materiału w celu jej dokładnego nagrzania. Następnie całkowicie wnika ona w głąb materiału i tnie go według ustalonej wcześniej geometrii. W ten sposób następuje jego rozdzielenie. Cięcie laserem jest stosowane przede wszystkim z powodu bardzo wysokiej precyzji. Powstająca szczelina jest bowiem minimalna, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania nawet najbardziej misternych i fantazyjnych kształtów czy wzorów (wiąże się to również z dużą oszczędnością materiału). Poza tym omawiana metoda pozwala na automatyczne korygowanie ścieżki cięcia. Oto jej pozostałe zalety:

– bardzo szeroki zakres materiałów

– pełna automatyzacja całego procesu (zwłaszcza w przypadku urządzeń sterowanych numerycznie)

– produkt finalny nie wymaga absolutnie żadnej dodatkowej obróbki

– powierzchnia materiału jest gładka i pozbawiona nieestetycznych krawędzi

Jeśli interesuje nas profesjonalne cięcie laserem Wrocław to miasto, w którym działa kilka firm posiadających taką usługę w swojej ofercie. Znając specyfikę i mając sprecyzowane wymagania co do realizacji, można z ich pomocą osiągnąć zamierzone rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 2 =