Powrót do dawnych lat, czyli jak urządzić salon w stylu retro

Ostatnio można zaobserwować powrót do stylu retro w aranżacjach wnętrz. Znakomicie prezentuje się on zwłaszcza w salonie, czyli pomieszczeniu przeznaczonym zarówno do wypoczynku, jak i przyjmowania gości. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj oczywiście meble, które powinny pochodzić z przeszłości lub przynajmniej być stylizowane na antyki. Oczywiście nie obejdzie się również bez rozmaitych dodatków oraz dekoracji, gdyż pozwolą one skutecznie przenieść się do danej epoki.

Uważnie wybierajmy wszystkie elementy wyposażenia

W salonie zaaranżowanym w stylu retro muszą się koniecznie znaleźć meble eleganckie, a jednocześnie wykończone ciekawymi zdobieniami. Godne polecenia są m.in. tapicerowane kanapy i fotele na giętych, drewnianych nogach – najlepiej ze wzorem kwiatowym bądź w pasy. Alternatywę stanowi skórzany zestaw wypoczynkowy. Dobrze sprawdzą się też komody retro z rzeźbionymi frontami (wykonana w całości z naturalnego drewna), a ponadto witryny z charakterystycznymi przeszkleniami i niewysokie stoliki kawowe z prostokątnym lub kwadratowym blatem.

Jeśli chodzi o dekoracje ścienne, to warto postawić na wzorzystą tapetę, klasyczne fotografie rodzinne wykonane w technice sepii lub czerni i bieli, stylizowane zegary vintage oraz obrazy oprawione w pozłacane ramy. Pożądane są ponadto oryginalne dodatki nawiązujące bezpośrednio do minionych lat. Może to być np. stary gramofon, telefon z dużymi przyciskami, gruba narzuta na kanapę, lampa z materiałowym abażurem, mosiężny świecznik czy kuty ręcznie gazetownik. Pamiętajmy jedynie, aby cała aranżacja była w miarę spójna i umiarkowanie bogata, bo w przeciwnym razie wnętrze będzie sprawiało wrażenie zagraconego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 5 =