Etapy wdrażania norm ISO 9001

Wdrożenie systemu norm ISO 9001 nie jest tak trudne jak się wydaje wielu przedsiębiorcom. Tym bardziej, że w przez wszystkie etapy wdrażania przeprowadzi Cię profesjonalny kontrahent, gotowy pomóc w dokładnym zdiagnozowaniu stanu organizacji firmy oraz odnalezieniu pomysłów na optymalizację dotychczasowych rozwiązań. 

Wdrażanie ISO 9001 – w kilku kluczowych krokach 

Certyfikacja ISO 9001 przebiega w kilku krokach. Pierwszym jest dokładne przeanalizowanie dotychczasowego sposobu organizacji poszczególnych zadań i procesów odbywających się w Twojej firmie. Diagnoza dotyczy też poszczególnych stanowisk i ma na celu zaproponowanie potencjalnych zmian w ich organizacji oraz zakresie przydzielonej odpowiedzialności. Na tym etapie przeprowadza się wstępny audyt. 

Kolejnym etapem jest zaproponowanie wszelkich zmian, których wprowadzenie będzie podstawą do uzyskania certyfikatu ISO 9001. Przedstawiony zostanie szczegółowy plan reorganizacji oraz koniecznych do wdrożenia zmian. Plan jest tworzony indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa, zgodnie z jego zapotrzebowaniem. 

Na tym etapie liczy się także przeprowadzenie szkoleń i kursów, które pomogą przystosować dotychczasowych pracowników do nowych rozwiązań. 

Na kolejny etapie wprowadza się zmiany oraz aktywnie pracuje nad ich utrzymaniem przez aktualną kadrę pracowniczą. Często wymaga to sukcesywnego kontrolowania i uświadamiania poszczególnym pracownikom jak wielki wpływ na działanie firmy ma ich praca. 

Ostatni etap polega na przeprowadzeniu audytu certyfikującego, po którego pozytywnym zakończeniu otrzymasz certyfikat ISO. Od tej pory Twoim zadaniem będzie przede wszystkim utrzymanie dotychczas wprowadzonych rozwiązań oraz przeprowadzanie okresowych audytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + pięć =