Podstawowa broń myśliwska

Broń myśliwska, w zależności od używanej amunicji, dzieli się na gwintowaną (kule) lub gładkolufową (śrut). Kulowa to przede wszystkim jednolufowy sztucer. Może on być łamany, samopowtarzalny lub repetier. Często jest wyposażony w celownik optyczny (kolimator lub luneta). Można się z nim zasadzać na dzika, jelenia, czy daniela, czyli zwierzynę grubą.

Do kategorii broni śrutowej możemy zaliczyć cztery jej odmiany. Dubeltówka – najpopularniejsza broń myśliwska, dwulufowa, na zwierzynę drobną. Pump action – tzw. pompka, to broń długa, dobra na zwierzynę grubą. Bock, zwana nadlufką, to dwulufowa broń długa, która sprawdza się w polowaniu na ptactwo, ale także – przy odpowiedniej amunicji – również na dzika, sarnę, czy daniela. Automat śrutowy, to broń długa, samopowtarzalna, na zwierzynę drobną.

Coś dla początkujących

Dla takich myśliwych przeznaczona jest uniwersalna broń kombinowana. Jest to oręż dla tych, którzy nie mają jeszcze określonych preferencji myśliwskich. Dzieli się ona na trzy typy i charakteryzuje się tym, że przystosowana jest do obu rodzajów amunicji. Dwulufowa kniejówka, może posłużyć do łowów na drobną, jak i grubą zwierzynę. Dryling, to trzylufowa broń (jedna lufa gwintowana, dwie pozostałe gładkie) na zające lub zwierzynę grubą. Firling – broń czterolufowa (dwie lufy gładkie, a dwie gwintowane), na zwierzynę grubą bądź ptactwo.

Aby skorzystać z tak szerokiego asortymentu, oferowanego przez niemal każdy sklep z bronią, należy przede wszystkim umieć się nią posługiwać. Bezpieczeństwo jej użytkownika i otaczających go uczestników polowania jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =