Podstawowa broń myśliwska

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Broń myśliwska, w zależności od używanej amunicji, dzieli się na gwintowaną (kule) lub gładkolufową (śrut). Kulowa to przede wszystkim jednolufowy sztucer. Może on być łamany, samopowtarzalny lub repetier. Często jest wyposażony w celownik optyczny (kolimator lub luneta). Można się z nim zasadzać na dzika, jelenia, czy daniela, czyli zwierzynę grubą.

Do kategorii broni śrutowej możemy zaliczyć cztery jej odmiany. Dubeltówka – najpopularniejsza broń myśliwska, dwulufowa, na zwierzynę drobną. Pump action – tzw. pompka, to broń długa, dobra na zwierzynę grubą. Bock, zwana nadlufką, to dwulufowa broń długa, która sprawdza się w polowaniu na ptactwo, ale także – przy odpowiedniej amunicji – również na dzika, sarnę, czy daniela. Automat śrutowy, to broń długa, samopowtarzalna, na zwierzynę drobną.

Coś dla początkujących

Dla takich myśliwych przeznaczona jest uniwersalna broń kombinowana. Jest to oręż dla tych, którzy nie mają jeszcze określonych preferencji myśliwskich. Dzieli się ona na trzy typy i charakteryzuje się tym, że przystosowana jest do obu rodzajów amunicji. Dwulufowa kniejówka, może posłużyć do łowów na drobną, jak i grubą zwierzynę. Dryling, to trzylufowa broń (jedna lufa gwintowana, dwie pozostałe gładkie) na zające lub zwierzynę grubą. Firling – broń czterolufowa (dwie lufy gładkie, a dwie gwintowane), na zwierzynę grubą bądź ptactwo.

Aby skorzystać z tak szerokiego asortymentu, oferowanego przez niemal każdy sklep z bronią, należy przede wszystkim umieć się nią posługiwać. Bezpieczeństwo jej użytkownika i otaczających go uczestników polowania jest najważniejsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyciszanie auta – na czym polega i jakie elementy oraz części obejmuje?
Wyciszanie auta – na czym polega i jakie elementy oraz części obejmuje?
Dzisiejsze samochody osobowe na ogół nie oferują zbyt dobrej izolacyjności akustycznej. Z tego względu każdy kierowca powinien koniecznie rozważyć wyciszenie […]
Ozdoby, które idealnie nadają się na Święta Bożego Narodzenia
Ozdoby, które idealnie nadają się na Święta Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie to czas w roku, kiedy wiele osób idzie na całość z ich dekoracji i dostaw. Istnieje tak wiele […]
Przydatne dodatki, których nie może zabraknąć w żadnej sypialni
Przydatne dodatki, których nie może zabraknąć w żadnej sypialni
Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których chcemy czuć się komfortowo, aby móc spokojnie odpocząć. Taki efekt […]
Ostatnie wpisy
Polecamy