Parametry dobrego akumulatora

Akumulator to jeden z niezbędnych elementów każdego auta – zarówno osobowego, jak i dostawczego czy ciężarowego. Służy on przede wszystkim do uruchamiania silnika, w związku z czym nie można sobie bez niego wyobrazić korzystania z pojazdu. Akumulator musi być jednak koniecznie dopasowany do konkretnego samochodu, bo na rynku znajdziemy mnóstwo modeli różniących się między sobą pod względem napięcia, pojemności czy kształtu. Większość z nich posiada w swojej ofercie m.in. hurtownia motoryzacyjna w Katowicach.

Idealne dopasowanie to podstawa

Wybierając akumulator do swojego auta, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na jego napięcie wyrażone zawsze w woltach (V). W modelach dedykowanych współczesnym samochodom osobowym wynosi ono przeważnie 12 V, natomiast w wersjach przeznaczonych dla starych pojazdów (głównie zabytkowych) – 6 V. Pamiętajmy, że wartość ta powinna wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania w prąd elektryczny nie tylko dla silnika, ale też innych sprzętów i układów elektronicznych. Wskutek codziennej eksploatacji akumulator w naturalny sposób rozładowuje się i kiedy napięcie spadnie poniżej 10,60 V, wówczas od razu udajmy się do sklepu motoryzacyjnego po nowy egzemplarz.

Drugim istotnym parametrem jest pojemność podawana w amperogodzinach (Ah). W tym przypadku nie potrzebujemy modelu o wysokiej wartości, jeśli pobór mocy ze strony naszego pojazdu jest dużo niższy. Specjaliści podpowiadają, że można kupować akumulatory o pojemności wyższej maksymalnie o 10% od tej, którą zaleca producent danego samochodu. Duże znaczenie ma również prąd rozruchu – teoretycznie im wyższa wartość, tym większa skuteczność odpalania, zwłaszcza na mrozie.

Z drugiej jednak strony baterie o zbyt wysokiej wartości w tym zakresie mogą być bardziej podatne na głębokie i szybsze rozładowywanie się. Ostatnim ważnym elementem jest kształt akumulatora. Zaleca się sprawdzenie w internecie (w katalogu z akumulatorami), jakie ma wymiary. Wiele dobrych akumulatorów oferuje m.in. https://autos.com.pl/pl/oddzialy/polska?miasto-polska=lodz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 19 =