Materiały kompozytowe – jakie jest ich zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Materiały kompozytowe są mieszanką dwóch lub większej ilości komponentów, które dobrane są w taki sposób, aby miały one optymalne właściwości. Ich struktura jest zazwyczaj niejednorodna, co sprawia, że gołym okiem można rozpoznać użyte składniki. Takie połączenie kilku komponentów sprawia, że mają one lepsze właściwości niż wtedy, gdy występują samodzielnie. Tego typu materiały mają bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim ze względu na to, że są bardzo wytrzymałe, a zarazem lekkie.

Jak zbudowane są materiały kompozytowe?

Najprostsze materiały kompozytowe składają się z dwóch składników nazywanych fazami. Głębsza pełni funkcję zbrojenia i to ona odpowiedzialna jest za jego wytrzymałość na duże ciężary. Faza zewnętrzna to osnowa, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jako osnowę najczęściej stosuje się materiały polimerowe, ceramiczne oraz metalowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do stworzenia kompozytów wykorzystać bardzo różne materiały, takie jak np. drewno, szkło lub ceramikę.

Jednym z najpopularniejszych materiałów kompozytowych są sklejki i płyty OSB oraz MDF, które wykorzystywane są m.in. do produkcji mebli. Kompozytami są także panele podłogowe. Charakteryzują się one nie tylko eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim bardzo dużą trwałością oraz wytrzymałością. Na ich powierzchni zazwyczaj umieszczony jest laminat mineralny, który dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniami oraz zarysowaniami.

Deski kompozytowe są bardzo popularnym rozwiązaniem do budowy tarasów oraz ogrodzeń. Są one tworzone z mieszanki drewna oraz polimerów, dzięki czemu nie straszna jest im wilgoć. Nie wymagają impregnacji i są bardzo łatwe w pielęgnacji. Kompozyty wykorzystywane są także w budownictwie do produkcji profili konstrukcyjnych, elementów nośnych oraz konstrukcji sklepień. Ofertę jednej z firm zajmujących się produkcją materiałów kompozytowych można sprawdzić na stronie https://agencjagrip.pl/specialist/161,irena-wasik.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ozdoby świąteczne postawić na stole?
Jakie ozdoby świąteczne postawić na stole?
Chociaż Wielkanoc nie jest tak mocno wyczekiwanym świętem jak Boże Narodzenie, to i tak dokładamy wszelkich starań, aby celebrować to […]
Pokój dla nastolatka – tych rzeczy nie może w nim zabraknąć
Pokój dla nastolatka – tych rzeczy nie może w nim zabraknąć
Gdy nasza pociecha wkracza w młodzieżowy wiek, to znak, że w jej życiu zachodzić będą poważne zmiany. Jedną z nich […]
Kiedy na polu robi się chłodno i deszczowo – najlepsze obuwie na jesienną pogodę
Kiedy na polu robi się chłodno i deszczowo – najlepsze obuwie na jesienną pogodę
Jesień zachwyca barwami spadających liści, zachęca do zbierania kasztanów i wypraw do lasu na grzyby. Pozwólmy dzieciom na beztroskie spacery […]
Ostatnie wpisy
Polecamy