Części przydatne do montażu szaf i półek

Części przydatne do montażu szaf i półek
Dom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas, kto chociaż raz musiał zamontować na ścianie szafkę lub półkę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie da się tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Dotyczy to nie tylko różnego rodzaju śrubokrętów i wiertarek, ale także wkrętów i kołków. Dzięki nim przymocujemy szafkę na ścianie oraz sprawdzimy, czy znajduje się ona w optymalnym położeniu. Ważne jest jednak, aby wszystkie narzędzia montażowe były wykonane z solidnej jakości materiałów i spełniały obowiązujące wymogi. Tylko w ten sposób możemy zyskać pewność, iż meble zostały zamontowane w sposób bezpieczny. 

Śrubokręty i wkrętarki

Tego rodzaju urządzenia są niezbędne w każdym warsztacie domowym. Umożliwiają one nie tylko montaż mebli, ale również tak proste czynności jak przykręcenie wyrwanego gniazdka czy umocowanie poluzowanej śrubki w sprzętach AGD i RTV. Wkrętarka jest elektrycznym urządzeniem mechanicznym, które służy do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Najczęściej posiada wymienne końcówki z uchwytem sześciokątnym, dzięki czemu możemy je optymalnie dostosowywać do rodzajów akcesoriów montażowych. Zasadniczo, narzędzia te dzieli się na dwie kategorie: przenośne, czyli zasilane przy pomocy akumulatora i stacjonarne, zasilane bezpośrednio z sieci pneumatycznej. Wybór zależy od tego, jakiej mocy oczekujemy oraz od rodzaju naszego miejsca pracy. Jeśli bowiem mamy stały dostęp do energii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć wkrętarki z kablem.

Wybierając tego rodzaju urządzenia w sklepie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić moc narzędzia. W przypadku wkrętarek waha się ona między 3,6V a 36V. Jeśli chodzi tylko o montaż mebli, odpowiednia będzie jedna z niższych poziomów mocy. Kolejne parametry warte naszej uwagi to ciężar, moment obrotowy oraz ergonomia. W momencie, kiedy nie mamy pojęcia, co będzie w naszym przypadku odpowiednie, warto skorzystać z porady specjalistów pracujących w sklepach branżowych lub przeanalizować wypowiedzi użytkowników na forach internetowych.

Śrubki, wkręty, kołki

Jednym z podstawowych elementów, jakich używa się do scalania drewnianych elementów mebli, są kołki. Wykonuje się je z drewna i umieszcza w specjalnie nawierconych otworach. Mają bardzo charakterystyczny wygląd, gdyż ich powierzchnię pokrywają niewielkie rowki. Przy dodatkowym użyciu kleju, gwarantują one stabilność i trwałość mebla. W tej kategorii znajdują się również kołki ustalające, które zapewniają wysoką dokładność mocowań. Używa się ich w głównej mierze do precyzyjnych prac ustawczych przy różnego rodzaju pracach montażowych. Przy ustalaniu położenia elementów o płaskiej powierzchni stosuje się dwa kołki, które rozstawia się możliwie szeroko.

Bardzo przydatnym akcesorium podczas montażu mebli są także śruby trapezowe. Są one mechanizmem obrotowym, który wykazuje możliwość przenoszenia bardzo dużych obciążeń. Aby jednak optymalnie spełniały one swoje zadanie, koniecznie musimy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz użytych materiałów. Na https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-trapezowe/365 są dostępne te dobrej jakości.

Łączenie poszczególnych elementów mebli umożliwiają także wkręty. Te przeznaczone do drewna, mają znacznie większy gwint niż te, których używamy do metalu, dzięki czemu gwarantują solidną jakość połączenia oraz jego trwałość. Ich zastosowanie co prawda wymaga wcześniejszego nawiercenia, ale jednocześnie ułatwia późniejszy demontaż mebla.

Miarki

Skuteczny montaż mebli nie może obyć się bez niepozornego, ale bardzo ważnego narzędzia, jakim jest miarka. Dzięki niej zmierzymy między innymi, czy wybrany przez nas model zmieści się w określonym miejscu oraz oszacujemy, w których miejscach powinny znajdować się otwory na wkręty. Jest to przyrząd niezbędny do równego powieszenia szafki czy niewielkiej półki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli miarek, które możemy dobrać według własnych potrzeb i wymagań. Jednym z najpopularniejszych jest miarka zwijana. Jej główną zaletą jest łatwość przechowywania, gdyż zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i można ją łatwo transportować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy może się sprawdzić męska koszula ze stójką?
Kiedy może się sprawdzić męska koszula ze stójką?
Stójka to ciekawy rodzaj kołnierzyka, który może być dodawany między innymi do koszuli i stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kołnierzyków […]
Dezynsekcja – czym jest i jak przebiega ten proces?
Dezynsekcja – czym jest i jak przebiega ten proces?
Dezynsekcja to proces zabijania szkodników w budynku. Jest to proces stosowany w celu pozbycia się z budynku gryzoni, ptaków i […]
Co zamówić na imprezę integracyjną?
Impreza integracyjna jest jednym z najlepszych sposobów, aby zbliżyć do siebie firmowy zespół i ułatwić mu późniejszą współpracę. Jednak aby […]
Ostatnie wpisy
Polecamy