Jak dbać o salonowe meble?

Jak dbać o salonowe meble?
Dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W salonie zwykle dużo się dzieje, gdyż tam domownicy spędzają swój wolny czas czy przyjmują przyjaciół. W tym pomieszczeniu znajduje się w związku z tym wiele mebli, które są narażone na znaczną eksploatację. By uniknąć konieczności ciągłej wymiany, wyposażenia należy o nie odpowiednio dbać. Na co trzeba zatem zwrócić uwagę? 

Ścieranie kurzów

Bez względu na to, z jakiego rodzaju meblem mamy do czynienia, na pewno konieczne jest regularne ścieranie kurzów. Nie tylko dbamy w ten sposób o czystość w samym domu i unikamy reakcji alergicznych, ale często możemy zapobiec negatywnym konsekwencjom dla danych powierzchni. Dotyczy to szczególnie wyposażenia drewnianego, gdzie zabrudzenia tego typu mogą wnikać w ewentualne rysy czy zadrapania i przyczyniać się do dalszego niszczenia struktury takiego przedmiotu. W większości przypadków wystarczy do tego oczyszczenie nawilżoną, a potem suchą szmatką. Gdy jest to duża pufa, fotel czy kanapa z obiciem z tkaniny to z powodzeniem można wykorzystać także odkurzacz.

Zależnie od zastosowanych surowców, niektóre elementy umeblowania wymagają częstszego czyszczenia niż inne – tak jest na przykład ze szklanymi blatami, które należy przecierać nawet parę razy dziennie, jeżeli zależy nam na ich schludnym i efektownym wyglądzie. Wynika to z faktu, że na szkle widać praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, także w postaci odcisków palców czy zacieków. Do odkurzania dobrze nadają się ściereczki z mikrofibry. Jeśli wykorzystujemy przy tym specjalne preparaty do czyszczenia to trzeba również pamiętać o tym, by nie rozpryskiwać ich bezpośrednio na powierzchnię mebla, w szczególności w kontekście elementów drewnianych. 

Szybkie reagowanie na plamy

Jeśli zależy nam na utrzymaniu nienagannego wyglądu naszych mebli w salonie, to jedną z ważniejszych kwestii jest szybkie reagowanie na ewentualne zabrudzenia. Każdemu zdarza się coś rozlać, lecz niezależnie od tego, jaka będzie to powierzchnia – skutki mogą być bardzo poważne. Na tapicerkach mogą się pojawić plamy, których po jakimś czasie nie uda się już do końca zmyć, natomiast na marmurze, drewnie czy skórze może dojść do trwałych odbarwień.

W kontekście materiałowych obić najlepiej sprawdzają się zwykłe gąbki nasiąknięte wodą z domieszką mydła lub płynu do mycia naczyń. Po usunięciu zabrudzenia wybrane miejsce trzeba również przetrzeć suchą ściereczką. Jeśli ostatecznie pozostanie jakiś ślad i jesteśmy zmuszeni sięgnąć po preparaty do odplamiania, to koniecznie należy się upewnić, iż są one dopuszczalne względem konkretnej powierzchni. Dotyczy to w szczególności skóry, gdyż środki zawierające choćby alkohol, mogłyby na stałe zniszczyć tapicerkę. 

Wykorzystywanie podkładek i obrusów

Bardzo skuteczną metodą dbania o swoje meble jest chronienie powierzchni przed bezpośrednim kontaktem z naczyniami, a już zwłaszcza, gdy dotyczy to takich z gorącymi potrawami czy napojami. Tym samym wierzchnia warstwa umeblowania jest chroniona przed odbarwieniami – zmniejsza to również ryzyko ewentualnych zabrudzeń.

Wiele osób nie potrafi się przekonać do obrusów lub nie chce przesłaniać po prostu ładnego mebla, więc rozwiązaniem mogą być w tym przypadku nawet proste podkładki. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest uniknięcie ewentualnych zarysowań. Tego typu gadżety są wręcz niezbędne w przypadku stolików ze szklanych blatem, gdyż niweluje to także nieprzyjemne dźwięki, jakie wywołuje odkładanie talerzy czy kubków na taką właśnie powierzchnię. 

Renowacje i wypełnienia

W przypadku bardziej zabytkowych mebli nawet mimo najlepszej konserwacji w pewnym momencie widać ślady użytkowania oraz upływ czasu. Jeśli mają one dla nas wyjątkowy charakter lub są szczególnie cenne, można skorzystać z usług profesjonalistów i poddać takie elementy wyposażenia renowacji. Warto również uzupełniać ewentualne ubytki w meblach drewnianych, do czego wykorzystuje się specjalne masy szpachlowe.

Odnowieniu można również poddawać kanapy czy fotele, w przypadku których wymiana tapicerki może się okazać sposobnością do nadania takiemu meblowi drugiego życia. Popularnych we współczesnych aranżacjach pufy wymagają one regularnego wypełniania ich specjalnym granulatem, dzięki czemu odzyskują one wyjściowy kształt i pozostają bardzo wygodne w użytkowaniu. Wypełnienie to można zamówić np. na https://pufy.pl/wypelnienie-do-puf/78-120204-granulat.html

Meble drewniane

Spośród wszystkich mebli zwykle najwięcej uwagi wymagają te drewniane. Takie powierzchnie są zabezpieczane poprzez specjalne oleje, lakiery lub woski. Zwykle takie działania są podejmowane już przez producenta, ale musimy potem pamiętać o regularnej konserwacji, gdyż przedmioty drewniane mogą nam wtedy służyć przez wiele lat.

W kontekście mebli lakierowanych wykorzystuje się do tego specjalne preparaty przeznaczone na wysoki połysk lub mające przywrócić oryginalnie matową powierzchnię. W przypadku drewna istotne jest również trzymanie takich rzeczy w odpowiedniej odległości od źródeł ciepła (szczególnie pieców czy kominków) oraz regularne wietrzenie pomieszczenia, gdyż utrzymana zostanie w nim odpowiednia wilgotność i drewno zachowa swoje właściwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Medycyna nowoczesna
Medycyna nowoczesna
Nowoczesna medycyna dzięki nieustannemu rozwojowi technologii jest w stanie coraz bardziej skutecznie i szybko walczyć z chorobami XXI wieku. Nieustanne […]
Jaką szafę wybrać do przedpokoju?
Jaką szafę wybrać do przedpokoju?
W przedpokoju zazwyczaj sporo się dzieje. Domownicy właśnie w tym miejscu segregują swoje ulubione ubrania wierzchnie i buty, a goście […]
Łóżko rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
Łóżko rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
Łóżko rehabilitacyjne to wyrób medyczny stosowany w leczeniu pacjentów z różnymi schorzeniami. Urządzenia te mogą być stosowane w klinikach i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy