Czy księgi wieczyste można znaleźć po numerze działki?

Marzeniem większości młodych rodzin żyjących w naszym kraju jest posiadanie własnego domu jednorodzinnego. Jedną z polecanych opcji jest jego zakup, co wiąże się z koniecznością dokładnego zweryfikowania stanu prawnego. W przeciwnym razie istnieje bowiem duże ryzyko nabycia nieruchomości obciążonej hipoteką lub stwarzającej innego rodzaju problemy. Kluczowym zadaniem jest w tym przypadku zapoznanie się z księgą wieczystą, którą można z powodzeniem wyszukać po konkretnym numerze działki. 

Przezorny zawsze ubezpieczony 

Jeśli zamierzamy kupić dom i interesuje nas jego księga wieczysta po numerze działki znajdziemy ją na pewno. Po pierwsze, znając ów numer lub pozostałe główne dane identyfikacyjne danej nieruchomości (m.in. adres administracyjny, obręb ewidencji) możemy zdecydować się na złożenie odpowiedniego wniosku do Starostwa Powiatowego (a ściślej Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej), ewentualnie Wydziału Ksiąg Wieczystych określonego Sądu Rejonowego. Uzyskamy w ten sposób bez większego problemu dostęp do wypisu z rejestru gruntów oraz budynków – oczywiście po uiszczeniu wyznaczonej opłaty w kasie bądź przelewem bankowym.

Jest to jednak proces stosunkowo długotrwały, dlatego wiele osób z niego rezygnuje na rzecz wyszukiwania nieruchomości przez internet. W tym przypadku niezbędne działanie to wejście na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, bezpłatne pobranie księgi do wglądu i wpisanie numeru działki. Dodajmy, że z księgi dowiemy się choćby takich informacji, czy osoba podająca się za właściciela domu naprawdę nią jest, a także czy nie jest on obciążony hipoteką albo prawami innych osób. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − sześć =