Introligatornia – czym jest i jakie działania są tam podejmowane?

Introligatornia to zakład rzemieślniczy specjalizujący się w ręcznym oprawianiu książek i innych wydawnictw papierowych. Ogólnie rzecz biorąc są to wszelkie materiały stworzone przy wykorzystaniu maszyny drukarskiej. Oprócz specjalistycznych urządzeń istotną rolę w takim miejscu odgrywają również dedykowane narzędzia ręczne oraz nowoczesne programy komputerowe. Profesjonalne usługi introligatorskie świadczy m.in. drukarnia, którą znajdziemy pod adresem https://www.totem.com.pl/.

Dziedzina powoli ginąca, ale nadal potrzebna

W introligatorni wykonuje się przede wszystkim prace związane bezpośrednio z atrakcyjnym oprawianiem grzbietów nie tylko książek, ale także czasopism, map, planów, prac dyplomowych (magisterskich, licencjackich, inżynierskich), albumów na zdjęcia, materiałów o charakterze marketingowym, a nawet starodruków i pozycji zabytkowych, czyli o ogromnej wartości historycznej. Co istotne, arkusze, wkłady i okładki są tam przygotowywane zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Dzięki temu zachwycają dużą dbałością o detale. Jeśli chodzi o inne czynności realizowane w standardowym zakładzie introligatorskim, to zaliczamy do nich m.in.:

– bigowanie – inaczej tworzenie wgnieceń w celu łatwiejszego zginania się papieru,

– perforowanie – wycinanie niewielkich otworów dla uzyskania pożądanego kształtu,

– bindowanie – zespalanie kartek za pomocą urządzenia zwanego bindą,

– kaszerowanie – pokrywanie wybranego obiektu cieniutką warstwą papieru,

– wykrawanie – przy zastosowaniu nożyc gilotynowych,

– tworzenie od podstaw klaserów, opakowań ozdobnych i futerałów.

Dodajmy, że w zawodzie introligatora mogą pracować jedynie osoby posiadające wysokie kwalifikacje kierunkowe i fachową wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + dwanaście =