Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?

Obecność słupów energetycznych na działce może być powodem do przyznania odszkodowania. Przepisy przewidują taką możliwość, a rekompensata może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Sprawdź, kiedy warto ubiegać się o odszkodowanie za słupy energetyczne na prywatnej posesji.

Brak zapisu o służebności przesyłu

W pierwszej kolejności należy sprawdzić kwestię służebność przesyłu. Jeśli w trzecim dziale księgi wieczystej nieruchomości pojawia się zapis o ustanowieniu takiego prawa, to niestety właściciel nieruchomości nie może liczyć na odszkodowanie za słupy energetyczne na działce. W przypadku braku służebności przesyłu warto natomiast zwrócić się po pomoc do prawników.

Linia elektroenergetyczna na działce

Odszkodowanie można uzyskać nawet w przypadku braku słupów energetycznych na działce. Podstawą do dochodzenia swoich praw może bowiem być już nawet przechodząca przez posesję linia elektroenergetyczna. Ma to związek z tym, że jej obecność uniemożliwia np. zabudowanie części działki. W przypadku braku słupów odszkodowanie może być niższe, ale różnica nie powinna raczej być duża.

Inne linie przesyłowe na posesji

Ubiegać się o odszkodowanie można również przypadku innych rodzajów linii przesyłowych. Doświadczeni pracownicy kancelarii Nihil Obstat mogą pomóc dokonaniu oceny prawnej również w sytuacji, gdy przez działkę przechodzą np. rurociągi, gazociągi, światłowody, wodociągi i kanalizacja. Procedury związane z ubieganiem się o odszkodowanie wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku słupów energetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 17 =