Idealny komputer dla grafika

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Graficy w swojej pracy zawodowej korzystają głównie z niezwykle wymagających programów graficznych (takich jak Photoshop czy Corel Draw), do których obsługi jest niezbędna wysoka moc obliczeniowa. Programy te służą bowiem przede wszystkim do tworzenia oraz obróbki zaawansowanych projektów użytkowych i reklamowych. W związku z powyższym każdy profesjonalny grafik musi się zaopatrzyć w wysokiej klasy komputer z wydajnymi podzespołami, gwarantujący płynną i szybką pracę. Z pewnością nie może to być pierwszy lepszy zestaw dostępny w supermarkecie, ale sprzęt z wyższej półki cenowej. Warto zainteresować się zwłaszcza modelami poleasingowymi, dostępnymi m.in. w tym sklepie: https://www.cebit.pl/komputery-poleasingowe/hp.

Największe znaczenie ma matryca, procesor i karta grafiki

Wybierając komputer przeznaczony do obsługi programów graficznych, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na przekątną ekranu oraz matrycę. W przypadku laptopów przekątna powinna wynosić co najmniej 15,6 cala (a najlepiej 17,3), gdyż taka powierzchnia użytkowa gwarantuje nam odpowiednią wielkość wyświetlanych elementów. Z kolei w przypadku komputerów stacjonarnych zalecane są ekrany jeszcze większe — nawet 27 cali i więcej. Jeśli chodzi o matrycę, to jedynie rozdzielczość Full HD (1920×1080) zapewnia wystarczająco wysoką jakość detali. Ponadto dobra matryca powinna być matowa i pozwalać na odtworzenie całej palety barw sRGB (doskonałe odwzorowanie kolorów), a także gwarantować dużą jasność. Wymarzony komputer dla grafika musi poza tym posiadać:

  • Wydajny procesor — jest to element odpowiedzialny za obsługę wszystkich zadań obliczeniowych. Od jego mocy zależy szybkość poszczególnych czynności związanych bezpośrednio z obróbką grafiki. Najbardziej optymalnym wyborem są układy cztero- lub ośmiordzeniowe z rodziny Kaby Lake oraz Coffe Lake – np. Intel Core i5, a najlepiej i7 ósmej generacji. Alternatywą są procesory AMD Ryzen.
  • Dobrą kartę graficzną — jej zadanie polega zwłaszcza na obsłudze czynności mających związek z modelowaniem 3D, a także cieniowaniem struktur. Dlatego musi koniecznie pozwalać na podłączenie co najmniej dwóch dodatkowych monitorów. Warto zdecydować się na jakiś model z serii Nvidia Quadro lub AMD Radeon.
  • Pojemny dysk twardy — służy do przechowywania wszelkich plików oraz projektów, więc musi mieć pojemność minimum 1TB i odznaczać się dużą szybkością. Odradza się wyposażanie komputera w tradycyjny, talerzowy model HDD, bo jest wolny i często ulega uszkodzeniom mechanicznym. Na szczęście na rynku znajdziemy przenośne, półprzewodnikowe dyski SSD, gwarantujące nie tylko znacznie większą szybkość, ale też wyższy poziom ochrony informacji i danych.
  • Pamięć RAM — decyduje o szybkości całego systemu i programów, dlatego powinna mieć pojemność minimum 16 GB (DDR4) i częstotliwość taktowania o wartości 2400 MHz lub większej.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co może pomóc, w powrocie do regularnej aktywności fizycznej?
Co może pomóc, w powrocie do regularnej aktywności fizycznej?
Aby cieszyć się zdrowiem na co dzień i to przez długie lata niezbędna jest regularna aktywność fizyczna. Minimum to 30-40 […]
Jakie usługi świadczone są przez zakład kamieniarski?
Jakie usługi świadczone są przez zakład kamieniarski?
Zakład kamieniarski świadczy różnorodne usługi. Kamień jest niezwykle wszechstronnym materiałem budowlanym, można z niego wykonać wszystko, od podłóg po blaty […]
Czego nie może zabraknąć w nowo otwartej restauracji?
Czego nie może zabraknąć w nowo otwartej restauracji?
Nie można otworzyć restauracji bez podawania jedzenia. A najlepszym sposobem na przyciągnięcie ludzi do drzwi jest zaoferowanie czegoś, czego nie […]
Ostatnie wpisy
Polecamy