Pellet, ekogroszek a może gaz – co sprawdzi się w ogrzewaniu domu?

Pellet, ekogroszek a może gaz – co sprawdzi się w ogrzewaniu domu?
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domów w naszym kraju wciąż jest gorącym tematem. Głownie dlatego, że wiąże się z niemałymi wydatkami finansowymi. Ostatnio coraz głośniejsza jest też dyskusja o wpływie spalania paliw stałych na środowisko naturalne. Co najlepiej nada się do ogrzewania domu jednorodzinnego? 

Ogrzewanie paliwami stałymi

Ten typ jest zdecydowanie najpopularniejszy jeśli chodzi o Polskę. Do wyboru mamy paliwa takie jak węgiel, koks, drewno, a ostatnio coraz większą popularność ma także pellet Olsztyn to jedno z miast,w których opał ten można kupić w atrakcyjnych cenach. Powstaje z odpadów drewnianych, przez co nie są one wyrzucane, mamy więc plus jeśli chodzi o dbałość o środowisko. Spaliny emitowane przez kocioł, w którym palimy pelletem, są czystsze niż w przypadku opalania go węglem czy koksem. Cena za tonę pelletu jest też niższa, niż w przypadku innych paliw stałych.

Jeśli chodzi o węgiel, to dobry gatunkowo i poprawnie spalany nie będzie emitował nadmiernej ilości zanieczyszczeń. Dym z komina może być prawie przezroczysty i niewidoczny dla otoczenia. Niestety w wielu domach mamy stare piece, a mieszkańcy by zaoszczędzić, decydują się na zakup węgla bardzo złej jakości. Powoduje to emisję ogromnej ilości zanieczyszczeń, powstawanie charakterystycznego czarnego i gryzącego dymu. Na szczęście coraz więcej domów posiada już nowoczesne piece na ekogroszek Lublin umożliwia też tani zakup wysokojakościowego węgla na coraz większej liczbie składów.

A może wykorzystać gaz?

Niektóre miasta w Polsce wprowadziły całkowity zakaz spalania paliw stałych. Odpada więc ogrzewanie za pomocą węgla, pelletu, ekogroszku, koksu czy nawet drewna. Pozostaje wtedy gaz, który jest paliwem zdecydowanie czystszym. Spaliny emitowane do otoczenia są całkowicie przezroczyste i bezwonne, jest to głównie tlenek i dwutlenek węgla, w niewielkich ilościach. Niestety cena paliwa gazowego jest wyższa niż paliw stałych, dlatego ludzie niechętnie przechodzą na to lepsze z punktu widzenia środowiska paliwo. Na szczęście można dziś otrzymać bezzwrotną dotację na wymianę kotła węglowego na gazowy, co może być skuteczną zachętą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przeprowadzka z jednego miejsca do drugiego – jakie kroki należy podjąć?
Przeprowadzka z jednego miejsca do drugiego – jakie kroki należy podjąć?
Przeprowadzka jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności warto opracować plan przeprowadzki, czyli […]
Jak aktywnie spędzać czas w ogrodzie z dzieckiem?
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma same zalety. Dlatego warto jak najczęściej przebywać w ogrodzie i właśnie w nim bawić […]
Ciekawe pamiątki ślubne
Ciekawe pamiątki ślubne
Ślub jest wyjątkowym dniem nie tylko w życiu każdej młodej pary ale i najbliższych im osób. Nic więc dziwnego, że […]
Ostatnie wpisy
Polecamy