Zasłony do domu – na jaki typ najlepiej się zdecydować

Dodatki tekstylne we wnętrzach mogą całkowicie odmienić wygląd całej aranżacji. Z tego właśnie powodu wszelkiego rodzaju dekoracje okienne są jednym z ulubionych elementów projektantów wnętrz. Dzięki miłej fakturze, odpowiedniemu kolorowi oraz niebanalnej formie zasłon, rolet, bądź żaluzji stosunkowo niewielkim kosztem możemy podrasować każdy pokój w naszym domu. Na jaki model przysłon okiennych najlepiej się zdecydować?

Zasłony, czy rolety – zalety obu rozwiązań

Zasłony to bardzo tradycyjna forma ozdabiania wnęki okiennej, jednak te swobodnie zwisające, ogromne połacie materiału doskonale odnajdują się również w nowoczesnych salonach, romantycznych, prowansalskich sypialniach oraz eklektycznych gabinetach. Na rynku możemy znaleźć tak wiele modeli, kolorów i wzorów, że bez problemu kupimy odpowiedni egzemplarz dla siebie. Na początku powinniśmy się zastanowić jaką rolę ma pełnić tkanina. Niektórzy będą potrzebować całkowicie zaciemniającego materiału, by o poranku słońce nie raziło w oczy, inni zechcą schować się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a jeszcze inni oczekują jedynie wspaniałego efektu wizualnego. Niezależnie od wymagań, zasłony są w stanie spełnić je wszystkie, podobnie jak nowoczesne rolety rzymskie lub wersja dzień i noc. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej ozdobna, ponieważ zazwyczaj to dosyć duża powierzchnia tkaniny mocowana na zewnątrz wnęki okiennej. Montaż rolety dzień noc przeprowadza się bezpośrednio na ramie, dlatego w tym przypadku możemy połączyć klasyczne, ponadczasowe piękno zasłon, które będą pełniły jedynie dekoracyjną funkcję oraz praktyczne, dopasowane do wymiaru tafli szkła rolety. 

Jak dobrać odpowiednią przysłonę okna do stylu naszego domu

Tak jak było to wspomniane wcześniej, szeroki wybór zasłon dostępnych na rynku sprawia, że zdadzą one egzamin w każdym wnętrzu. Musimy jedynie pamiętać, by ich wygląd był spójny z aranżacją pomieszczenia, w którym mają zawisnąć. Bardzo modne obecnie są mięsiste tkaniny w postaci weluru i aksamitu, jednak to opcja sprawdzająca się tylko na dużych, dobrze nasłonecznionych powierzchniach. Krótkie, gęste włosie ładnie się prezentuje, ale mocno pochłania światło. Na niewielkim metrażu, jak również w pokojach gdzie jest mało okien, lepiej zagrają delikatne, zwiewne, jasne tkaniny np. cienka bawełna, lekki len lub szyfon. By takie rozwiązanie było funkcjonalne dobrze jest rozważyć montaż rolet dzień noc. Subtelna tkanina będzie wspaniale wyglądała, ale należytą osłonę przed ostrym słońcem zapewnią nam jedynie odpowiednio ustawione pasy materiału zakrywającej szkło. Takie połączenie jest bardzo nowoczesne, dlatego lepiej wpasuje się w projekty o takim samym charakterze.

Zasłony we wnętrzu z duszą, czyli nowa tkania w zestawieniu z wytwornymi antykami

Mając dom wypełniony meblami posiadającymi długą historię, nie jesteśmy skazani na poszukiwanie zasłon w antykwariacie. W towarzystwie antycznej stolarki świetnie sprawdzą się nowoczesne tkaniny nadające lekkości ciężkim formom. Takie aranżacje z duszą ożyją dzięki romansowi topornego, ciemnego, rzeźbionego drewna z kwiecistymi materiałami, bądź niesamowicie modnymi motywami zwierzęcymi umieszczonymi na wyrazistym tle. Jest to opcja także do minimalistycznych salonów, w których stare meble są pojedynczymi akcentami. Pamiętajmy, że takie desenie mogą dobrze wyglądać tylko w bardzo skromnych, pozbawionych nadmiaru dekoracji projektach lub w stylizowanych na stare pomieszczeniach. To opcja tylko dla osób lubiących zabawę z wnętrzarską modą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − trzynaście =