Różnice między domową oczyszczalnią a szambem

Każdy obecny i przyszły inwestor musi zaplanować sposób odprowadzania ścieków. Na terenach bardziej oddalonych od miasta zwykle nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji pozostaje wybór pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków a szambem. Czym różnią się te instalacje? Która z nich lepiej sprawdzi się w jakiej sytuacji? 

Ekologiczne i tanie odprowadzanie ścieków

Jeszcze kilka lat temu jedyną alternatywą dla sieci miejskiej była instalacja szamba. Tę prostą konstrukcję nadal można spotkać przy wielu polskich domach. Szambo to po prostu duży betonowy zbiornik, w którym gromadzi się ścieki, które raz na jakiś czas należy wywieźć. Sama instalacja jest zwykle jedną z najtańszych dostępnych opcji, jednak koszty wywozu ścieków oraz ogólne utrzymanie szamba w dobrym stanie mogą być znaczące. Najpopularniejszą w ostatnich latach alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To nieco większa instalacja, w której jednej części gromadzone są ścieki, a następnie filtrowane i oczyszczane by odzyskać czystą wodę.

W celu oczyszczenia ścieków wykorzystuje się mikroorganizmy, które trawiąc zanieczyszczenia uzdatniają wodę. Profesjonalną instalacją szamb i oczyszczelni ścieków zajmuje się firma http://www.ecoinvest.info.pl/. Na ich stronie można znaleźć wiele przydatnych informacji. Przydomowa oczyszczalnia ściekóœ jest w pełni ekologiczna i tania w utrzymaniu. Wymaga jednak regularnego dopływu ścieków. Idealnie sprawdzi się przy domu prywatnym czy firmie. Szambo będzie lepszym rozwiązaniem w miejscach zamieszkiwanych czasowo takich jak np. domki letniskowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 11 =