Jak dopasować śruby i wkręty do rodzaju materiału?

Wykorzystanie śrub oraz wkrętów jest najpopularniejszym sposobem mocowania. Pozwala na bardzo szybkie i skuteczne przytwierdzenie jednego elementu do drugiego. Musimy jednak zadbać o to, by zastosować odpowiedniego rodzaju zamocowanie, w przypadku konkretnego rodzaju materiału. Inaczej mogłoby ono nie być wystarczająco solidne, albo doprowadzić do uszkodzenia powierzchni w trakcie wkręcania.

Do metalu i drewna

W przypadku powierzchni metalowych możliwe jest stosowanie zarówno śrub jak i wkrętów. W przypadku tych pierwszych należy uprzednio wywiercić otwór, za pomocą wiertła odpowiedniej średnicy. Chcąc ułatwić sobie zadanie możemy użyć wkręta zamiast śruby Producent tego typu elementów zazwyczaj ma w swojej ofercie tzw. wkręty samowiercące, które na końcówce posiadają element pozwalający na wykonanie otworu w powierzchni. W przypadku powierzchni drewnianych należy używać wkrętów specjalnego rodzaju, ponieważ w innym przypadku materiał może pęknąć. Jednak zdecydowanie poleca się wiercić otwory i używać śrub – wtedy ta sytuacja na pewno nas nie spotka.

Inne tworzywa

W przypadku tworzyw sztucznych najlepszym wyjściem jest również wiercenie otworów i wykorzystywanie śrub. Materiał jest bowiem bardzo kruchy i łatwo pęka, gdy próbuje się wykorzystać wkręt. Inaczej jest w przypadku płyt gipsowych, które często wykorzystujemy do wykładania ścian w pomieszczeniach. Tutaj bardzo ważna jest duża wytrzymałość, a także możliwość szybkiego mocowania, które znacznie usprawnia pracę. Dokładne informacje o wkrętach tego typu znajdziemy na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/wkrety-do-plyt-gipsowych/287.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − trzynaście =