Na czym polega audyt architektoniczny miejsc publicznych?

Audyt architektoniczny miejsc publicznych to ocena przestrzeni publicznej i możliwości jej poprawy. Może być przeprowadzony przez architekta, architekta krajobrazu, urbanistę lub planistę. Celem jest przegląd istniejących warunków, identyfikacja możliwości poprawy i opracowanie zaleceń, które mogą być wdrożone przez radę miasta lub gminy. Wynikiem audytu architektonicznego może być raport zawierający szkice, zdjęcia i zalecenia dotyczące przyszłych ulepszeń.

Zbieranie informacji

Pierwszym krokiem w przeprowadzeniu audytu architektonicznego jest zebranie informacji o istniejących warunkach poprzez obserwację i badania. Obejmuje to robienie zdjęć i filmów istniejących warunków, jak również dokumentowanie tego, co widzisz za pomocą notatek. Należy również porozmawiać z osobami, które mieszkają w danej społeczności, takimi jak właściciele firm lub inni interesariusze. Można również zapoznać się z dokumentacją, taką jak poprzednie badania lub raporty związane z obszarem projektu.

Analiza zebranych danych

Pomaga zidentyfikować potencjalne problemy w środowisku zabudowanym. Mogą to być zatłoczone chodniki, niebezpieczne place zabaw lub źle utrzymane budynki. Powinieneś także szukać możliwości poprawy jakości życia w Twojej społeczności. Na przykład, możesz zauważyć, że pewien obszar potrzebuje więcej oświetlenia lub strażników patrolujących w określonych godzinach. Zwróć uwagę też na osoby niepełnosprawne i zaproponować sposoby ułatwienia im życia. Warto wtedy przeprowadzić audyt dostępności i na przykład zlecić zainstalowanie ramp dla osób na wózkach inwalidzkich lub upewnienie się, że w pobliżu firm znajdują się miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =