Jakie formalności trzeba spełnić aby zarejestrować działalność gospodarczą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Założenie własnej działalności gospodarczej oraz rezygnacja z pracy na umowę zlecenie staje się coraz bardziej popularna. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności należy jednak spełnić szereg ustawowych obowiązków związanych z formalnościami rejestracji firmy. Mimo, że ten proces staje się coraz prostszy, warto w tej sprawie skorzystać z usług profesjonalnej spółki doradczej lub prawnika, który krok po kroku pomoże sformalizować cały proces.

Wniosek o rejestrację w CEIDG

Najważniejszą czynnością jaką powinien dokonać przyszły przedsiębiorca jest złożenie wniosku o dokonanie wpisu do CEIDG. Składa się na niego formularzu CEIDG-1 i służy do dokonania rejestracji firmy jednoosobowej lub świadczenia usług na podstawie samozatrudnienia. Złożenie tego dokumentu jednocześnie pełni funkcję wniosku o nadanie numeru REGON, zgłoszenia w ZUS oraz do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Warto wiedzieć, że wniosek o nadanie numeru REGON jest skuteczne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych. Wszystkie spółki handlowe mają obowiązek dokonania rejestracji w KRS.

Rejestracja dla celów podatku dochodowego dokonywana jest automatycznie podczas składania wniosku do CEIDG. Warto wiedzieć, jaką formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca oraz jaka z nich będzie dla niego najkorzystniejsza. W przypadku braku decyzji podatnik zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorca zakładając własną firmę musi pamiętać o obowiązkach zgłoszenia pracowników oraz osób współpracujących z nim do ZUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Korzystając z profesjonalnej oferty, takiej jak: https://chandonwaller.pl/kompetencja/otwarcie-zamkniecie-firmy/ można przejść przez cały proces zakładania i prowadzenia firmy w sposób prosty, szybki i profesjonalny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ciekawe atrakcje czekają na turystów odbywających wakacje w Ameryce Południowej?
Jakie ciekawe atrakcje czekają na turystów odbywających wakacje w Ameryce Południowej?
Ameryka Południowa to kontynent, który oferuje coś dla każdego. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy klimatów, od parujących tropików Brazylii po […]
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego mieszkania?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego mieszkania?
Zakup mieszkania jest bardzo poważną decyzją, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Istnieje bardzo wiele różnych kwestii, na które w […]
Prowadzenie firmy – czy warto nawiązać stałą współpracę z kancelarią prawną?
Prowadzenie firmy – czy warto nawiązać stałą współpracę z kancelarią prawną?
Posiadanie własnej firmy wiąże się z licznymi wyzwaniami. Zdobycie mocnej pozycji na rynku czy utrzymanie wysokiej jakości swoich usług to […]
Ostatnie wpisy
Polecamy