Jakie formalności trzeba spełnić aby zarejestrować działalność gospodarczą?

Założenie własnej działalności gospodarczej oraz rezygnacja z pracy na umowę zlecenie staje się coraz bardziej popularna. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności należy jednak spełnić szereg ustawowych obowiązków związanych z formalnościami rejestracji firmy. Mimo, że ten proces staje się coraz prostszy, warto w tej sprawie skorzystać z usług profesjonalnej spółki doradczej lub prawnika, który krok po kroku pomoże sformalizować cały proces.

Wniosek o rejestrację w CEIDG

Najważniejszą czynnością jaką powinien dokonać przyszły przedsiębiorca jest złożenie wniosku o dokonanie wpisu do CEIDG. Składa się na niego formularzu CEIDG-1 i służy do dokonania rejestracji firmy jednoosobowej lub świadczenia usług na podstawie samozatrudnienia. Złożenie tego dokumentu jednocześnie pełni funkcję wniosku o nadanie numeru REGON, zgłoszenia w ZUS oraz do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Warto wiedzieć, że wniosek o nadanie numeru REGON jest skuteczne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych. Wszystkie spółki handlowe mają obowiązek dokonania rejestracji w KRS.

Rejestracja dla celów podatku dochodowego dokonywana jest automatycznie podczas składania wniosku do CEIDG. Warto wiedzieć, jaką formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca oraz jaka z nich będzie dla niego najkorzystniejsza. W przypadku braku decyzji podatnik zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorca zakładając własną firmę musi pamiętać o obowiązkach zgłoszenia pracowników oraz osób współpracujących z nim do ZUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Korzystając z profesjonalnej oferty, takiej jak: https://chandonwaller.pl/kompetencja/otwarcie-zamkniecie-firmy/ można przejść przez cały proces zakładania i prowadzenia firmy w sposób prosty, szybki i profesjonalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + szesnaście =