Jakie formalności trzeba spełnić aby zarejestrować działalność gospodarczą?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Założenie własnej działalności gospodarczej oraz rezygnacja z pracy na umowę zlecenie staje się coraz bardziej popularna. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności należy jednak spełnić szereg ustawowych obowiązków związanych z formalnościami rejestracji firmy. Mimo, że ten proces staje się coraz prostszy, warto w tej sprawie skorzystać z usług profesjonalnej spółki doradczej lub prawnika, który krok po kroku pomoże sformalizować cały proces.

Wniosek o rejestrację w CEIDG

Najważniejszą czynnością jaką powinien dokonać przyszły przedsiębiorca jest złożenie wniosku o dokonanie wpisu do CEIDG. Składa się na niego formularzu CEIDG-1 i służy do dokonania rejestracji firmy jednoosobowej lub świadczenia usług na podstawie samozatrudnienia. Złożenie tego dokumentu jednocześnie pełni funkcję wniosku o nadanie numeru REGON, zgłoszenia w ZUS oraz do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Warto wiedzieć, że wniosek o nadanie numeru REGON jest skuteczne w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek osobowych. Wszystkie spółki handlowe mają obowiązek dokonania rejestracji w KRS.

Rejestracja dla celów podatku dochodowego dokonywana jest automatycznie podczas składania wniosku do CEIDG. Warto wiedzieć, jaką formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca oraz jaka z nich będzie dla niego najkorzystniejsza. W przypadku braku decyzji podatnik zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorca zakładając własną firmę musi pamiętać o obowiązkach zgłoszenia pracowników oraz osób współpracujących z nim do ZUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Korzystając z profesjonalnej oferty, takiej jak: https://chandonwaller.pl/kompetencja/otwarcie-zamkniecie-firmy/ można przejść przez cały proces zakładania i prowadzenia firmy w sposób prosty, szybki i profesjonalny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać?
Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać?
Klimatyzatory to świetny sposób na schłodzenie pokoju lub całego mieszkania. Istnieje jednak wiele czynników, które należy rozważyć przed zakupem jednego […]
Z jakich istotnych elementów składają się szkolenia BHP?
Z jakich istotnych elementów składają się szkolenia BHP?
Każdy z pracodawców, zatrudniających nowe osoby na podstawie umowy o pracę, jest zobowiązany do przeprowadzenia szczegółowego szkolenia, dotyczącego zasad BHP. […]
Jak dobrać odpowiednią stylizację na biznesowe spotkanie?
Jak dobrać odpowiednią stylizację na biznesowe spotkanie?
Biznesowe spotkanie, kolacja w gronie przełożonych czy nawet firmowa wigilia wymagają odpowiedniego stroju. Najlepiej w takiej sytuacji postawić na klasykę. […]
Ostatnie wpisy
Polecamy