Przegląd samochodu powinien być robiony przez właściciela regularnie, a żeby legalnie poruszać się pojazdem po polskich drogach auto musi przejść go pozytywnie. Posiadacz aut starszych zobowiązany jest do corocznego pojawienia się na jednej ze stacji kontroli pojazdów, gdzie mechanik dokonać może prac przeglądowych – jeśli któryś z podpunktów nie zostanie zaliczony, samochód nie może zostać wypuszczony na drogę. W przypadku zakupu nowego auta, możemy przez 3 lata bez zobowiązań unikać obowiązkowego przeglądu, jednak po tym czasie, zobowiązani będziemy do corocznego pojawiania się w warsztacie samochodowym.
Sam przegląd techniczny auta skupia się na sprawdzeniu prawidłowego funkcjonowania oświetlenia, opon oraz potencjalnie pojawiającej się korozji na karoserii. Sama diagnostyka nie zajmuje sporo czasu, bowiem najczęściej zajmuje ona maksymalnie pół godziny. Testowane jest prawidłowe ustawienie świateł oraz ich stan techniczny podczas użytkowania. Jeśli żarówka jest przepalona, właściciel zmuszony jest wymienić ją na miejscu – dodatkowo każde pęknięcie czy odprysk dyskwalifikuje pozytywną ocenę pojazdu podczas przeglądu. Następnie diagnosta przejść zobowiązany jest do opon. Jeśli koła są widocznie zużyte, a bieżnik starty zmuszeni będziemy do wymiany ogumienia. Przeszkodą w sprawnym przeglądzie okaże się także nadmierna korozja elementów zewnętrznych oraz pęknięta szyba.
Istotną częścią przeglądu technicznego jest również sprawdzenie układu hamulcowego oraz samego zawieszenia. Hamulce muszą być odpowiednio zweryfikowane przez diagnostę – aby pozytywnie przejść tę próbę wskaźnik hamulca zawierać musi ponad 50 procent skuteczności. Poza tym sprawdzane są wszystkie przyrządy mające zapewnić bezpieczeństwo kierującemu, takie jak poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa.