Staw Lisfranca, czyli staw stępowo-śródstopny jest jednym z dwóch stawów znajdujących się w ludzkiej stopie. Jego urazy i zwichnięcia zdarzają się stosunkowo rzadko. Niemniej, jednak jeżeli już występują, są trudne do rozpoznania i tym samym pozostają zazwyczaj nieleczone. Zatem, jak zdiagnozować, a następnie właściwie leczyć wszelkiego rodzaju urazy w stawie Lisfranca?
Nadgarstek, staw skokowy i stopa to najczęstsze lokalizacje urazów, które są zaopatrywane w gabinetach ortopedycznych oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Ich symptomatologia jest bardzo bogata. Spośród najczęstszych objawów owych urazów można wymienić między innymi ból, zasinienie, obrzęk oraz ograniczenie ruchomość w danym stawie. Jeśli chodzi z kolei o ich leczenie, to nie zawsze jest ono wyłącznie zachowawcze (założenie usztywnienia i odciążenie kończyny). W części przypadków jest konieczne wykonanie odpowiedniego zabiegu operacyjnego.
Urazy stopy leczone zachowawczo, jak i operacyjnie wymagają regularnych kontroli w poradni ortopedycznej lub też podologicznej. Jest to niezwykle ważne i może wpływać istotnie na odzyskanie pełnej mobilności w uszkodzonej kończynie. Z tego też względu, wybierając klinikę, z której usług się skorzysta, nie warto podejmować pochopnych decyzji. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się ofertą i doświadczeniem kilku z nich. Więcej o jednej z nich można przeczytać między innymi na stronie https://poradniastopy.pl/blog/nowy-gabinet-podologiczny-w-naszej-poradni-przy-ul-kondratowicza/.