Kuchnia połączona z salonem stawia wiele wyzwań przed każdym, kto chce urządzić takie pomieszczenie. Musi być praktyczną przestrzenią do przygotowywania posiłków, a jednocześnie pasować wizualnie i koncepcyjnie do salonu, w którym będziemy przyjmować gości i odpoczywać. Jak to połączyć?
Urządzając kuchnię z salonem, mamy do wyboru dwa wyjścia – albo potraktujemy je jako jedno pomieszczenie i będziemy starali się nadać im spójny wygląd i styl, albo wręcz przeciwnie, postaramy się uczynić z nich dwa odrębne wnętrza poprzez wykorzystanie kontrastów i wizualnych sztuczek.
W przypadku pierwszego rozwiązania, dobrze zaopatrzony sklep z meblami kuchennymi pozwoli nam wybrać wyposażenie kuchni zbliżone kolorystyką i stylem do mebli w salonie. Dzięki temu uzyskamy wrażenie jednego dużego pomieszczenia o kilku funkcjach. Zatrzeć granice pozwoli nam także zastosowanie takiej samej podłogi w kuchni, jak i w pokoju oraz wybór podobnych dodatków.
Natomiast jeśli wolimy wyraźnie zaznaczyć, że mimo braku oddzielającej je ściany, salon i kuchnia stanowią dwa odrębne pomieszczenia, wtedy warto postawić właśnie na kontrast. Z katalogu kuchni wybierzmy meble zupełnie inne od tych, które mamy w pokoju obok, użyjmy także innych paneli bądź płytek, a nawet możemy postawić na inny rodzaj oświetlenia.
Miękkie, ciepłe światło lamp stojących albo punktowo rozmieszczonych kinkietów będzie doskonale odcinać się od mocnego światła centralnie zawieszonej lampy wiszącej w kuchni. Oczywiście warto uzależnić dobór oświetlenia od tego, w jaki sposób i w jakich porach najczęściej korzystamy z danego pomieszczenia, jednak dobrze dobrane pozwoli nam stworzyć wizualny efekt dwóch niepołączonych ze sobą wnętrz służących do różnych celów.