Czym możemy zastąpić cukier w diecie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz ograniczyć cukier, oto kilka alternatyw, aby osłodzić swoją kawę, smoothie i inne rzeczy w diecie codziennej.

Alternatywy cukru są dostępne w wielu formach – od naturalnych słodzików, takich jak miód, syrop klonowy i nektar z agawy, po sztuczne słodziki, takie jak stewia i sukraloza.

Naturalne zamienniki cukru są stosowane od wieków i obejmują:

Miód

Miód jest naturalnym słodzikiem, który zawiera niewielkie ilości węglowodanów i kalorii. Zawiera przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze, które mogą pomóc w walce z chorobami, ale podnosi też poziom cukru we krwi. Miód wielokwiatowy jest najpopularniejszym rodzajem miodu, ale może być również wytwarzany z nektaru jednej rośliny, np. lawendy lub szałwii. Miód jest słodszy od cukru i ma bardziej złożony profil smakowy. Najlepiej używać go oszczędnie w wypiekach, ponieważ łatwo się przypala.

Syrop klonowy

Syrop klonowy zawiera taką samą ilość słodyczy jak rafinowany biały cukier, ale z mniejszą ilością kalorii na łyżeczkę (około 4 kalorii na łyżeczkę). Ma pewne minerały, takie jak wapń i żelazo, ale nie jest dobrym źródłem witamin ani błonnika.

Nektar z agawy

Znany również jako syrop z agawy lub sok z agawy, ten płynny słodzik jest wykonany z soku kilku gatunków roślin agawy rodzimych dla Meksyku i Ameryki Południowej. Nektar z agawy ma niski indeks glikemiczny (co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi) w porównaniu z innymi słodzikami, takimi jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy czy sacharoza.

Stewia

Stewia to ekstrakt roślinny, który pochodzi z liści rośliny Stevia rebaudiana. Stewię można znaleźć w wielu formach, w tym granulowanych lub sproszkowanych liści stewii, płynnych lub sproszkowanych ekstraktów lub suszonych całych liści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Organizacja letniego festynu – od czego zacząć przygotowania?
Organizacja letniego festynu – od czego zacząć przygotowania?
Letni festyn to świetna zabawa dla uczestników, ale spore wyzwanie dla organizatorów. Aby przedsięwzięcie było jak najbardziej udane, konieczne jest […]
Czym kierować się podczas zakupu butów na motocykl?
Czym kierować się podczas zakupu butów na motocykl?
Samochody to zdecydowanie najpopularniejsze pojazdy na drogach. Oprócz nich znaczącą grupę stanowią jednak motocykle, które wybiera coraz więcej osób. Podróżowanie […]
Jak skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy?
Jak skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy?
Każdy chce czuć się bezpiecznie we własnym domu, w swojej firmie, czy też domku letniskowym. Choć dla wielu z nas […]
Ostatnie wpisy
Polecamy