Czym możemy zastąpić cukier w diecie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz ograniczyć cukier, oto kilka alternatyw, aby osłodzić swoją kawę, smoothie i inne rzeczy w diecie codziennej.

Alternatywy cukru są dostępne w wielu formach – od naturalnych słodzików, takich jak miód, syrop klonowy i nektar z agawy, po sztuczne słodziki, takie jak stewia i sukraloza.

Naturalne zamienniki cukru są stosowane od wieków i obejmują:

Miód

Miód jest naturalnym słodzikiem, który zawiera niewielkie ilości węglowodanów i kalorii. Zawiera przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze, które mogą pomóc w walce z chorobami, ale podnosi też poziom cukru we krwi. Miód wielokwiatowy jest najpopularniejszym rodzajem miodu, ale może być również wytwarzany z nektaru jednej rośliny, np. lawendy lub szałwii. Miód jest słodszy od cukru i ma bardziej złożony profil smakowy. Najlepiej używać go oszczędnie w wypiekach, ponieważ łatwo się przypala.

Syrop klonowy

Syrop klonowy zawiera taką samą ilość słodyczy jak rafinowany biały cukier, ale z mniejszą ilością kalorii na łyżeczkę (około 4 kalorii na łyżeczkę). Ma pewne minerały, takie jak wapń i żelazo, ale nie jest dobrym źródłem witamin ani błonnika.

Nektar z agawy

Znany również jako syrop z agawy lub sok z agawy, ten płynny słodzik jest wykonany z soku kilku gatunków roślin agawy rodzimych dla Meksyku i Ameryki Południowej. Nektar z agawy ma niski indeks glikemiczny (co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi) w porównaniu z innymi słodzikami, takimi jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy czy sacharoza.

Stewia

Stewia to ekstrakt roślinny, który pochodzi z liści rośliny Stevia rebaudiana. Stewię można znaleźć w wielu formach, w tym granulowanych lub sproszkowanych liści stewii, płynnych lub sproszkowanych ekstraktów lub suszonych całych liści.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie szukać profesjonalnej pomocy prawnej?
Gdzie szukać profesjonalnej pomocy prawnej?
W przypadku, gdy borykamy się z problemami natury prawnej, najlepszym sposobem na poradzenie sobie z kłopotem może być zatrudnienie adwokata. […]
Kampania Adwords – czy warto w to zainwestować?
Kampania Adwords – czy warto w to zainwestować?
Jednym z najważniejszych działań, które każda początkująca firma musi mieć dobrze zaplanowane jest strategia marketingowa. Odpowiednio zaplanowana, a potem przeprowadzona […]
Dlaczego i czym należy smarować prowadnice?
Dlaczego i czym należy smarować prowadnice?
Dlaczego należy to robić? Pierwszym i najważniejszym powodem jest to, że dzięki temu prowadnica będzie lepiej pracować. Przelotki mają za […]
Ostatnie wpisy
Polecamy