Nagle zaczynasz tyć i nie możesz schudnąć, czujesz większe zmęczenie, łatwo marzniesz, twoja skóra przybiera niezdrowy odcień, a włosy zaczynają wypadać? To tylko niektóre objawy, które mogą sugerować, że dotknęła Cię choroba Hashimoto. Co to takiego? Jak z tym żyć?
Jest to nic innego, jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, gruczołu wytwarzającego np. hormony związane z przemianą materii, ale nie tylko. Dlatego warto co jakiś czas zrobić badania, mogące wykazać stan tarczycy. Jeśli lekarz potwierdzi chorobę Hashimoto, należy podjąć leczenie, tj. zażywać – wg wskazań lekarza – środki zawierające odpowiednie hormony oraz cały czas być pod kontrolą lekarską. To jednak nie wszystko – niezbędna jest zmiana trybu życia, szczególnie pod kątem diety. Czy to oznacza, że chory ma jeść stanowczo mniej? Stanowczo – nie, ale faktycznie ilość, ale przede wszystkim jakość pożywienia powinna ulec zmianie.
Jeśli samemu ma się problem z ułożeniem sobie nowej diety, warto udać się w tej sprawie do specjalisty, takiego jak np. https://rehasanka.pl/dieta-hashimoto/. Można poradzić się przez Internet, jednak ważne jest to, aby być konsekwentnym. Samo nowe menu to nie wszystko – trzeba wdrożyć je w życie, nie na tydzień, nie na dwa, ale przeważnie już na zawsze. Czy możliwe są czasem drobne odstępstwa? Zdarza się, że siła choroby zmniejsza się pod wpływem leczenia, jednak małe odstępstwo od nowej diety nie oznacza, że można jej całkowicie zarzucić i zaniedbać.