Czy smog szkodzi zdrowiu?

Każdego roku w sezonie grzewczym miliony polaków wdychają smog, który nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. O tym, że smog szkodzi zdrowiu, wie obecnie chyba każda osoba, ponieważ zimą w wielu programach telewizyjnych dziennikarze alarmują, aby nie wdychać zanieczyszczonego powietrza a w sytuacji, gdy niestety trzeba wyjść z domu, warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć drogi oddechowe np. poprzez założenie specjalnej maseczki ochronnej. W jaki jednak sposób smog wpływa na zdrowie?

Zwiększona śmiertelność

Organizacje zajmujące się zdrowiem alarmują, iż każdego roku wskutek wdychania zanieczyszczeń umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Wdychanie smogu może doprowadzić do przedwczesnego zawału, jednak trujące powietrze może również doprowadzić do wielu innych bardzo nieprzyjemnych dolegliwości.

Co znajduje się w smogu?

Smogowy pył to mieszanka tego, co dla organizmu może okazać się zabójcze. Metale ciężkie oraz toksyczne substancje wpływają bardzo negatywnie na cały organizm, jednak najgroźniejszy dla zdrowia jest benzo(a)piren, czyli rakotwórczy związek chemiczny, który może doprowadzić do bardzo poważnych chorób układu krążenia. Z tego też względu wdychanie tych wszystkich substancji jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Czy można jakoś ochronić się przed smogiem? Najlepiej nie wychodzić w ogóle z domu, jednak jest to praktycznie niemożliwe, dlatego też przed jego opuszczeniem warto założyć na twarz specjalną maseczkę ochronną. Taki widok obecnie nikogo już nie dziwi, choć wiele osób wstydzi się opuścić dom z czymś takim. Należy jednak pamiętać o tym, że zdrowie jest najważniejsze.

Jedna odpowiedź do “Czy smog szkodzi zdrowiu?”

  1. kedyś ludzie palil w piecach czym popadnie i nie było problemu, a teraz jakiś smog wymyślacie… dodatkowo maski antysmogowe- przecież to czysty zarobek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =