Budowa domu wiąże się z podjęciem decyzji odnośnie sposobu ogrzewania. Temperatura, którą będzie ono generowało powinna być na tyle wysoka, aby zapewnić komfort przebywania w każdym z pomieszczeń. Ogrzewanie centralne polega na jednoczesnym ogrzewaniu wszystkich pomieszczeń, które podłączone są do jednego źródła ciepła, które najczęściej zlokalizowane jest w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.
Centralne ogrzewanie składa się przede wszystkim z źródła ciepła. Najczęściej jest to kocioł, w którym spala się paliwo wytwarzające ciepło. W tym celu najczęściej wykorzystuje się węgiel kamienny, gaz ziemny, olej opałowy lub biomasę. Niekiedy stosuje się także kotły c.o. elektryczne. Kolejnym elementem jest system rozprowadzania ciepła, który najczęściej składa się ze specjalnych kanałów powietrznych lub rur. Ostatnią częścią centralnego ogrzewania są elementy przekazujące ciepło do pomieszczeń, czyli najczęściej kaloryfery.
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że kaloryfery zajmują mało miejsca i nie ma konieczności umieszczania w każdym pomieszczeniu kotła grzewczego. Dzięki temu wszystkie skutki uboczne spalania, takie jak dym czy nieprzyjemny zapach nie są roznoszone po całym domu, tylko zostają za drzwiami kotłowni. Jest to także dużo bardziej bezpieczne, niż ogrzewanie miejscowe ze względu na mniejsze ryzyko zaczadzenia. Nowoczesne piece c.o. na pellet lub ekogroszek posiadają automatyczne podajniki oraz system sterowania, dzięki czemu są praktycznie samoobsługowe, co daje ogromną wygodę.