W jakich branżach stosuje się cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne to proces, o którym mogliśmy nie słyszeć, ale nie zmienia to faktu, że jest szeroko stosowany w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, w której używa się konstrukcji i akcesoriów metalowych. Zyski płynące z cynkowania są po prostu zbyt kuszące, by móc sobie je odmówić, a jednym z najważniejszych z nich jest możliwość przedłużenia życia metalu o naprawdę długi okres. Po prostu materiał nie poddany żadnemu procesowi ochronnemu bardzo szybko ulega korozji. Właśnie jej w głównej mierze ma zapobiegać pokrycie metalu warstwą cynku.

Jak cynkowanie potrafi przedłużyć życie metalu?

Cynk jest metalem, który ma dużo niższą podatność na procesy korozji niż większość metali przejściowych. Dzięki temu, gdy pokryjemy np. żelazo cynkiem, w pierwszej kolejności korozji ulegać będzie jego wierzchnia warstwa, a zatem spowolnimy ten proces przynajmniej kilkukrotnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nawet kiedy warstwa cynku zostaje przerwana, nie świadczy to o zniszczeniu jego właściwości antykorozyjnych. Wciąż są w mocy, więc nie ma ryzyka, że metal pod ochronną warstwą będzie rdzewiał szybciej.

Z powodu ochrony przed rdzewieniem cynkowanie jest wykorzystywane praktycznie wszędzie, od motoryzacji i lotnictwa, przez ogrodnictwo i różne konstrukcje metalowe, bo drobne akcesoria w typie śrub. Przedmioty cynkowane możemy spotkać na każdym kroku i na pewno posiadamy w domu niejedną taką rzecz.

Aby dowiedzieć się więcej o procesach galwanizacji, warto zajrzeć na stronę https://www.tegal.pl/, gdzie możemy znaleźć podobne usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 1 =