Uzależnienie jest przewlekłą, nawracającą chorobą mózgu charakteryzującą się pragnieniem, poszukiwaniem i używaniem, które może prowadzić do kompulsywnego przyjmowania narkotyków i innych zachowań. Wpływa na systemy mózgowe, które są zaangażowane w nagrodę, motywację, pamięć i uczenie się. Ponieważ narkotyki zmieniają strukturę mózgu i sposób jego działania, skutki uzależnienia są długotrwałe i większość ludzi potrzebuje kilku prób, zanim uda im się rzucić na dobre.
Uzależnienie nie jest wadą moralną. Ludzie nie mówią „po prostu nie”, ponieważ brakuje im siły woli lub chcą sprawiać wrażenie twardych; uzależnienie ma wpływ na ich mózgi poprzez zmiany w chemii mózgu, które powodują kompulsywne poszukiwanie i używanie narkotyków.
Uzależnienie może rozwinąć się w przypadku każdego rodzaju substancji lub zachowania, którego dana osoba nie jest w stanie zatrzymać pomimo szkodliwych konsekwencji. Najczęstszymi substancjami powodującymi uzależnienie są alkohol, tytoń i narkotyki, takie jak kokaina, heroina, amfetamina, marihuana, ecstasy (MDMA), barbiturany i benzodiazepiny. Uzależnienie od substancji takich jak kofeina czy nikotyna są mniej powszechne, ale mimo to mogą stanowić poważne problemy dla niektórych osób.
Wysiłki zmierzające do zmiany nałogowych zachowań danej osoby często obejmują zarówno terapię, jak i leki. Leczenie może odbywać się w warunkach stacjonarnych lub ambulatoryjnych, w zależności od nasilenia objawów. Dostępne są również specjalne ośrodki leczenia uzależnień, których listę znajdziesz na stronie https://najlepszeterapie.pl/, gdzie znajduje się ranking poszczególnych ośrodków. Wiele osób cierpiących na uzależnienia ma również inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Na przykład, osoby nadużywające alkoholu lub narkotyków są bardziej narażone na depresję lub zaburzenia lękowe niż ogół populacji.