W jaki sposób poprawić jakość swoich owoców w ogrodzie?

Jak wiadomo, posiadanie ogrodu to świetny sposób na uzyskanie świeżych owoców i warzyw prosto z podwórka. Ale przy tak wielu odmianach owoców i warzyw może być trudno określić, które z nich są najlepsze dla Twojej gleby, klimatu i lokalizacji.

Jeśli chcesz poprawić jakość swoich owoców w ogrodzie, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Oto kilka wskazówek:

Wybierz odpowiednią odmianę dla swojego klimatu

Podczas gdy niektóre rośliny będą rosły prawie wszędzie, inne będą się dobrze rozwijać tylko w niektórych obszarach. Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym panują mroźne zimy lub gorące lata, rozważ wybór odmian, które są bardziej dostosowane do tych warunków pogodowych. Na przykład, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, ale nadal chcesz mieć jabłka, spróbuj posadzić odmianę wczesnego dojrzewania.

Poprawa jakości owoców poprzez nawożenie

Rośliny owocowe wymagają wielu składników odżywczych, zwłaszcza w początkowych fazach wzrostu. Jeśli w glebie brakuje pewnych składników odżywczych, można je uzupełnić bogatą herbatą kompostową lub samym kompostem. Można również dodać składniki odżywcze bezpośrednio poprzez nawóz chemiczny, taki jak np. nawóz dolistny do truskawek nadaje się idealnie.

Sadzić należy zgodnie z rodzajem gleby

Różne rośliny wymagają różnych rodzajów gleby i składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj gleby posiadasz lub ile nawozu potrzebuje, skonsultuj się z ekspertem lub weź próbkę do przetestowania w lokalnej szkółce. Następnie wybierz rośliny w oparciu o ich potrzeby, aby dobrze rosły razem na jednym obszarze, nie konkurując o składniki odżywcze i przestrzeń.

Trzymaj szkodniki na dystans, stosując odpowiednie rośliny towarzyszące. 

Niektóre rośliny pomagają odstraszać szkodniki i powstrzymują je od atakowania innych roślin. Na przykład, mówi się, że bazylia odstrasza komary. Zasadzenie jej w pobliżu ogrodu warzywnego może pomóc utrzymać szkodniki z dala od warzyw. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + jedenaście =