Ślub cywilny – jak wygląda uroczystość?

Ślub cywilny to coraz częstsza alternatywa dla ślubu kościelnego. Wielu parom spieszy się z terminem albo chcą bardziej kameralnej uroczystości. Nie wiąże się on z takimi wydatkami oraz stresem związanym z organizacją. Jak wygląda uroczystość ślubu cywilnego? 

Formalności związane ze ślubem 

Ślub cywilny odbywa się w urzędzie stanu cywilnego albo innym ustalonym przez niego miejscu. Zanim dojdzie do wydarzenia trzeba załatwić kilka formalności. Trzeba okazać parę niezbędnych dokumentów, a więc dowód tożsamości albo odpis aktu urodzenia. W rzadkich przypadkach trzeba uzyskać zgodę sądu. Należy też uiścić opłatę w wysokości 100 złotych. Dodatkowe obowiązki dochodzą w przypadku ślubu z cudzoziemcem. 

Przebieg ślubu 

Ślub cywilny bywa bardzo krótki i trwa od 20 do 40 minut. Osoby chcące zawrzeć związek małżeński powinny stawić się w urzędzie wcześniej. Potrzebują również po jednym świadku. Na sali pojawiają się też najbliżsi członkowie rodziny czy przyjaciele. Para powinna być uroczyście ubrana. W przypadku panów jest to gustowny garnitur, panie natomiast powinny założyć suknię. Spory wybór pięknych kreacji znaleźć można pod adresem https://www.kartes-moda.pl/sukienki/na-slub-cywilny. Urzędnik na rozpoczęciu wygłasza mowę, po której następuje przysięga małżeńska. Po powtórzeniu słów urzędnika uroczystość się kończy. Rodziny mogą wybrać się na wesele lub skromniejszy obiad. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =