NDT – wszystko co musisz wiedzieć o badaniach nieniszczących

Badania nieniszczące (NDT) to szerokie pojęcie określające wszelkie badania lub inspekcje, które nie powodują trwałych zmian w danym obiekcie. Badania nieniszczące są stosowane w wielu dziedzinach, w tym w budowie i konserwacji maszyn, materiałów budowlanych i elektroniki. Na tej stronie jest najlepsza firma, która się tym zajmuje: https://ndtgorka.com.pl/.

Techniki

Badania nieniszczące wykonywane są przy użyciu szerokiej gamy instrumentów i technik, które można podzielić na trzy główne kategorie:

  • Inspekcja wizualna – Inspekcja wizualna wykorzystuje światło widzialne jako pomoc w ocenie stanu elementu poprzez poszukiwanie pęknięć, wgnieceń, korozji lub innych defektów. Kontrola wizualna jest przeprowadzana przez człowieka lub za pomocą kamer i sprzętu wideo.
  • Badanie cząstek magnetycznych – Badanie cząstek magnetycznych wykorzystuje pole magnetyczne do identyfikacji nieciągłości w komponentach metalowych, takich jak spawy, lutowania i odlewy, poprzez wytwarzanie cząstek magnetycznych podczas przechodzenia przez różne rodzaje materiałów. Badania magnetyczno-proszkowe są szczególnie przydatne do wykrywania małych pęknięć i pustych przestrzeni w odlewach i spawach, które są zbyt małe dla innych metod NDT, aby je wiarygodnie wykryć.
  • Badania ultradźwiękowe – Badania ultradźwiękowe wykorzystują ultradźwiękowe fale dźwiękowe do wykrywania wad w komponentach metalowych takich jak spawy, odlewy lub odkuwki poprzez pomiar czasu, w którym fale dźwiękowe przechodzą przez te obiekty w porównaniu z ich prędkością w powietrzu w temperaturze pokojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − osiem =