Kontrolki, które wyświetlają się na desce rozdzielczej mogą być sygnałem brakujących lub znajdujących się na wyczerpaniu płynów, niezbędnych do prowadzenia samochodu lub informują o aktualnie działających funkcjach. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mają ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania pojazdu. Co oznaczają poszczególne z nich i kiedy trzeba podjąć określone środki zaradcze? Każdy właściciel auta z silnikiem Diesla niejednokrotnie miał okazję obserwować ikonkę przypominającą spiralę.
Okazuje się, że dotyczy ona bardzo ważnej części, którą jest świeca żarowa. W razie nieprawidłowości musimy poradzić sobie z wyciąganiem urwanej świecy żarowej i wymianą. Jakie inne piktogramy wyświetlają się w samochodzie? Można je podzielić na trzy podstawowe kategorie podzielone według kolorów: czerwone są najbardziej groźne i nie wolno ich lekceważyć. Pomarańczowe pełnią funkcję alarmującą, po ich wyświetleniu można dalej prowadzić samochód, ale trzeba sprawdzić, co jest przyczyną jej pojawienia się. Z kolei żółte, niebieskie lub zielone pokazują, jakie funkcje aktualnie działają.
Oto kilka podstawowych kontrolek, które mogą pojawić się na desce rozdzielczej. Ikona przedstawiająca akumulator z dwoma przeciwstawnymi znakami (plusem i minusem) oznacza niski poziom jego mocy. Trzeba go naładować albo udać się do najbliższego serwisu. Natomiast okrąg z przerywanymi liniami po prawej i lewej stronie to zużycie klocków hamulcowych, które niezwłocznie należy wymienić. Litera „P” w okręgu to zaciągnięty hamulec ręczny.
Ikona zbiornika z paliwem oznacza jego rezerwę i potrzebę zatankowania. Wszystkie kontrolki w kolorze czerwonym wymagają pilnego serwisu, który uzależniony jest od stopnia awarii. Niektóre można wykonywać samodzielnie. Te bardziej skomplikowane typu naprawa gwintu świecy warto zlecić specjalistom, takim jak np. http://urwana-swieca-zarowa.com.pl/oferta/naprawa-gwintu-swiecy/.