Jakie wędki przydadzą się doświadczonego wędkarzowi?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy doświadczony wędkarz doskonale wie, że wędki mogą być wykorzystywane do połowu konkretnych gatunków ryb i przeznaczone do określonych warunków. Z tego względu większość miłośników łowienia posiada w swoim arsenale co najmniej dwie, a często i kilka sztuk tego sprzętu, których używa zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Jakie zatem rodzaje wędek przydadzą się zapalonemu wędkarzowi?

Dla każdego coś miłego

Wybór wędki może sprawiać nie lada problem nawet bardzo doświadczonemu miłośnikowi łowienia rybi, a zatem warto poznać charakterystyczne cechy i przeznaczenie poszczególnych modeli.

Baty lub tyczki – proste wędki, zazwyczaj o długości 4-13 metrów. Nie posiadają kołowrotka ani przelotek i służą przede wszystkim do łowienia niedużych ryb z brzegu (głównie rzeki i kanały), z wykorzystaniem pełnego zestawu

Wędki matchowe – bardzo długie (nawet 10 m), wyposażone w przelotki i kołowrotek, służą zwłaszcza do połowów z odległości (duże rzeki).

Wędki spinningowe – są wykorzystywane do połowu ryb drapieżnych (np. szczupaków) na gumę, błystkę lub tzw. woblera. Charakteryzują się niewielką długością (maksymalnie 3 m) i posiadają różny ciężar rzutowy.

Wędki surfcastingowe – do połowu na akwenach morskich, głównie z kutrów i brzegu. Są sztywne i bardzo wytrzymałe, a dodatkowo niewielkie – najdłuższe egzemplarze mają bowiem tylko nieco ponad 2 metry.

Wędki karpiowe – posiadają długość około 4 metry i ciężki ciężar wyrzutu. Są wyjątkowo mocne, sztywne oraz ciężkie (wymagają używania podpórki), wyposażone w kołowrotek i cały zestaw.

Wędki muchowe – wykorzystywane do łowienia na sztuczną muchę, głównie w strumieniach i płytkich rzekach. Charakteryzują się elastycznością, dużą wytrzymałością i miękkością w centralnej części. Oferuje je m.in. sklep Insel.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Panele ledowe – jakie zalety?
Panele ledowe – jakie zalety?
Panele ledowe cieszą się coraz wyższą popularnością. Stosuje się je zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i na prywatnych posesjach. […]
Fotele tapicerowane do salonu
Wybierając meble do salonu należy w dokładny sposób przeanalizować wszystkie możliwości i rozważyć ich zalety i wady. Do wyboru mamy […]
Częste schorzenia neurologiczne
Częste schorzenia neurologiczne
Schorzenia neurologiczne są jednymi z najbardziej przykrych zarówno dla samego chorego, jak i jego bliskich. Osoba na nie zapadająca z […]
Ostatnie wpisy
Polecamy