Jak poradzić sobie z cholesterolem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL i HDL. 

LDL, czyli lipoproteina o niskiej gęstości, transportuje cholesterol do komórek w całym organizmie. HDL, czyli lipoproteina o dużej gęstości, jest znana jako „dobry” cholesterol, ponieważ pomaga usunąć nadmiar cholesterolu z naczyń krwionośnych.

Z wiekiem organizm może produkować więcej złego rodzaju cholesterolu niż dobrego. Może to powodować gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach, co może prowadzić do chorób serca lub udaru.

Aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru, wypróbuj poniższe wskazówki:

Jedz mniej tłuszczów nasyconych

Tłuszcze nasycone pochodzą z produktów zwierzęcych i olejów tropikalnych, takich jak olej palmowy i kokosowy. Podnoszą poziom LDL i obniżają poziom HDL – obie oznaki słabego zdrowia serca.

Unikaj tłuszczów trans

Tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych i wypiekach – nawet tych, które twierdzą, że są zdrowymi alternatywami, jak batoniki granola i jogurt. Zwiększają one poziom LDL i zmniejszają poziom HDL.

Ćwicz regularnie

Co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu – dla elastyczności, siły i wytrzymałości. Regularne ćwiczenia zwiększają również poziom HDL o około 5 procent na każdą godzinę spędzoną na ćwiczeniach w tygodniu (nawet jeśli masz nadwagę).

Suplementacja

Może być świetnym sposobem na uzyskanie potrzebnych składników odżywczych, ale nie jest alternatywą dla zrównoważonej diety. Mimo wszystko warto się w nie zaopatrzyć na takich stronach jak choćby https://zielarnia24.pl/cholesterol,282.html. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu skonsultować się z lekarzem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przy użyciu jakiego sprzętu i metod przeprowadza się analizę różnych cieczy?
Przy użyciu jakiego sprzętu i metod przeprowadza się analizę różnych cieczy?
Skuteczne wykonywanie prac przemysłowych wymaga zastosowania niektórych procesów. Dobry przykład stanowi tutaj galwanizacja. Żeby jednak takie działanie przyniosło oczekiwany rezultat, […]
Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń?
Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń?
Każdy z nas wie, że aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia naszego organizmu. Codzienny ruch pomaga przeciwdziałać powstawaniu chorób, […]
Materac gimnastyczny – co warto wiedzieć?
Materac gimnastyczny – co warto wiedzieć?
Materac jest ważnym elementem w sypialni. To miejsce, w którym odpoczywamy, relaksujemy się i odzyskujemy siły po ciężkim dniu w […]
Ostatnie wpisy
Polecamy