Jak poradzić sobie z cholesterolem?

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL i HDL. 

LDL, czyli lipoproteina o niskiej gęstości, transportuje cholesterol do komórek w całym organizmie. HDL, czyli lipoproteina o dużej gęstości, jest znana jako „dobry” cholesterol, ponieważ pomaga usunąć nadmiar cholesterolu z naczyń krwionośnych.

Z wiekiem organizm może produkować więcej złego rodzaju cholesterolu niż dobrego. Może to powodować gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach, co może prowadzić do chorób serca lub udaru.

Aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru, wypróbuj poniższe wskazówki:

Jedz mniej tłuszczów nasyconych

Tłuszcze nasycone pochodzą z produktów zwierzęcych i olejów tropikalnych, takich jak olej palmowy i kokosowy. Podnoszą poziom LDL i obniżają poziom HDL – obie oznaki słabego zdrowia serca.

Unikaj tłuszczów trans

Tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych i wypiekach – nawet tych, które twierdzą, że są zdrowymi alternatywami, jak batoniki granola i jogurt. Zwiększają one poziom LDL i zmniejszają poziom HDL.

Ćwicz regularnie

Co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu – dla elastyczności, siły i wytrzymałości. Regularne ćwiczenia zwiększają również poziom HDL o około 5 procent na każdą godzinę spędzoną na ćwiczeniach w tygodniu (nawet jeśli masz nadwagę).

Suplementacja

Może być świetnym sposobem na uzyskanie potrzebnych składników odżywczych, ale nie jest alternatywą dla zrównoważonej diety. Mimo wszystko warto się w nie zaopatrzyć na takich stronach jak choćby https://zielarnia24.pl/cholesterol,282.html. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 2 =