Jak dopasować łóżko do wieku dziecka?

Wybór odpowiedniego łóżka dla dziecka to zdecydowanie jedna z ważniejszych decyzji, którą musimy podjąć w trakcie urządzania jego pokoju. Mebel ten będzie mu bowiem służył przede wszystkim do wypoczynku i relaksu. Kluczowym parametrem jest oczywiście rozmiar, w tym zwłaszcza długość, ale nie można też zapominać o materiale wykonania i dodatkowych elementach zwiększających funkcjonalność. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na co zwracać szczególną uwagę, kupując łóżko z materacem dla dzieci w różnym wieku.

Co dla niemowlęcia, a co dla nastolatka?

Jeśli jesteśmy rodzicami noworodka, powinniśmy wybrać tradycyjne drewniane łóżeczko z funkcją opuszczania boku, bo zapewnia nam ono możliwość łatwego wyjmowania czy karmienia malucha. Można też zdecydować się na specjalny model z regulacją wysokości spania – to rozwiązanie sprawi, że po kilku miesiącach nie będziemy zmuszeni do ponownego zakupu nowej konstrukcji. Ciekawym pomysłem jest również łóżeczko z dodatkowym przewijakiem i komodami na ubranka (wersja wielofunkcyjna).

Kluczowym elementem, na który trzeba koniecznie zwracać uwagę przy zakupie tego mebla jest rozstaw szczebelków. Muszą być one rozmieszczone najlepiej co 2,5-6 cm, bo dzięki temu nasza pociecha nie zaklinuje raczki ani głowy. Drugim warunkiem jest brak ostrych krawędzi i doskonałe pokrycie farbą lub lakierem (brak jakichkolwiek odprysków). Z kolei dla przedszkolaka wybierajmy łóżka pojedyncze z barierką albo bez, wzbogacone o szufladę na pościel (zalecane są modele z oparciem).

W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się piętrowe wersje, pod którymi można z powodzeniem wygospodarować miejsce na biurko albo szafkę. Jeśli chodzi o nastolatków w wieku 10-14 lat, to optymalnym wyborem jest pojedyncze łóżko z materacem 120×200 cm. Alternatywa to modna sofa, ewentualnie narożnik ze schowkiem na pościel czy ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 2 =