Wózki widłowe to pojazdy mechaniczne o napędzie spalinowym, elektrycznym lub gazowym. Są one wykorzystywane m.in. w zakładach produkcyjnych, magazynach, portach oraz sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie służą zarówno do transportowania towarów z miejsca na miejsce, jak i załadunku. Aby były sprawne i funkcjonowały przez długi czas, wymagają regularnych przeglądów. Konserwacją i naprawą wózków widłowych zajmują się wyłącznie doświadczeni konserwatorzy posiadający odpowiednie kwalifikacje.
Jedynie systematyczne, a przede wszystkim rzetelnie przeprowadzone przeglądy wózków widłowych gwarantują ich prawidłowe funkcjonowanie. Podejmowanie takich działań jest niezbędne zarówno z powodu określonych przepisów prawa, jak i z uwagi na konieczność zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w firmie. Większości pracodawców zależy bowiem na tym, aby niepotrzebnie nie narażać swoich podwładnych na utratę zdrowia czy nawet życia. Zgodnie ze stosownym rozporządzeniem ministra gospodarki, kontrole wózków widłowych powinny się odbywać co miesiąc (dotyczy do pojazdów z pełnym dozorem technicznym) lub co dwa miesiące (w przypadku maszyn z ograniczonym dozorem).
Koniecznie musi je przeprowadzać konserwator, który po zakończeniu weryfikacji sprawności urządzenia zamieszcza stosowny wpis w tzw. dzienniku konserwacji. Termin badania może jednak ulec zmianie w sytuacji, gdy zostanie wykryta poważna usterka. Wówczas konieczna jest natychmiastowa naprawa sprzętu i przeprowadzenie dodatkowego, dokładnego badania eksploatacyjnego Jeśli chodzi o wózki widłowe części do nich można bez problemu zakupić w internecie lub w autoryzowanym serwisie.