Ptoza, powszechnie nazywana opadającą powieką, to dość często spotykana dolegliwość występująca niezależnie od wieku. Wbrew popularnemu przekonaniu problem opadającej powieki nie jest tylko i wyłącznie natury estetycznej, a niepodjęcie leczenia tego defektu może prowadzić do poważniejszych schorzeń. Nie wolno go więc ignorować. Skąd się bierze opadająca powieka i jak ją leczyć?
Opadająca powieka to schorzenie oczu, które może nam towarzyszyć od początku naszego życia. Przyczyny jej powstawania są różne. Przede wszystkim wyróżniamy ptozę spowodowaną starzeniem się organizmu, ale na opadającą powiekę mogą mieć również wpływ między innymi złe oświetlenie w pracy, nadmiar skóry, uszkodzenie nerwów okoruchowych, zaburzenie funkcji mięśnia dźwigacza powieki bądź niewłaściwie dobrane szkła kontaktowe. Gdy opadająca powieka występuje u noworodka, lekarz od razu może stwierdzić jej obecność, ponieważ rzuca się w oczy różnica rozmiaru jednej powieki w stosunku do drugiej. U starszych dzieci ptoza objawia się dotykaniem oczu, unoszeniem brwi i przechylaniem głowy, by lepiej widzieć. Dorośli najczęściej próbują radzić sobie z opadniętą powieką, podnosząc jedną brew.
Opadająca powieka utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ uniemożliwia pełne widzenie. Długotrwały stan opadającej powieki może doprowadzić do urazów w części szyjnej kręgosłupa, leniwego oka, oraz do niedowidzenia. Jeżeli dotyczy nas opadająca powieka leczenie najlepiej jest wdrożyć jak najszybciej. W przypadku osób dorosłych korekty ptozy dokonuje się chirurgicznie.
Dzieci są również leczone operacyjnie, a jeżeli opadanie powiek jest łagodne, zalecane są tylko częste kontrole okulistyczne, jak też można przeczytać na https://okulista.pl/. W dobie komputerów choroby oczu są coraz powszechniejsze, dlatego jeśli dotyka nas jakakolwiek wada wzroku, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.