Co ułatwi hodowlę roślin?

Uprawa zarówno roślin ozdobnych, jak i jadalnych wymaga od hodowcy dużej cierpliwości, nieco fachowej wiedzy, a także systematyczności. Nie jest to łatwa sztuka, dlatego warto zastosować kilka skutecznych rozwiązań, które wpłyną na szybszy wzrost roślin i sprawią, że będą się one rozwijały prawidłowo. W domowych warunkach warto pomyśleć choćby o doniczkach kwadratowych wyposażonych w system nawadniania. Z kolei w ogrodzie i na działce doskonale sprawdzi się growbox, czyli specjalny namiot uprawowy. 

Innowacyjne rozwiązania to gwarancja dorodnych i zdrowych upraw

Jednym ze sposobów na łatwiejszą uprawę kwiatów, warzyw i drzewek owocowych jest ich hodowla w growboxie, wyposażonym w specjalny system pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury, oświetlenia czy wilgotności powietrza. Tego typu konstrukcje występują w kilku postaciach – m.in. jako niewielkie skrzynie z przezroczystą pokrywą, średniej wielkości szafy oraz duże namioty ogrodowe. Istotną rolę w tego typu hodowli odgrywa zwłaszcza sztuczne oświetlenie, dające roślinom energię potrzebną do wzrostu i ułatwiające im prawidłowy rozwój od chwili kiełkowania aż po czas kwitnienia. Najlepiej spisują się lampy HPS (sodowe) świecące pełnym spektrum od 280nm do nawet 1000nm. Wydzielają sporo ciepła, dlatego wymagają dobrej wentylacji. Alternatywą są lampy CFL (fluorescencyjne świetlówki kompaktowe), odznaczające się trochę niższą skutecznością, ale jednocześnie bardziej energooszczędne i tańsze. W tej kategorii prym wiodą zdecydowanie żarówki Grow Led.

Opiekując się roślinami, warto również stosować nawilżacz glebowy z dozownikiem stopniowo uwalniającym wodę, specjalny nawilżacz powietrza, czujnik odpowiedzialny za monitorowanie kondycji roślin (np. temperatury otoczenia, wilgotności gleby), a ponadto doniczkę z systemem automatycznego nawadniania, która przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy przez dłuższy czas nie ma nas w domu.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =