Co pracownikom musi zapewnić pracodawca podczas upałów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy na zewnątrz wzrasta temperatura i pojawia się upał, zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych problemów ze zdrowiem. W takiej sytuacji narażeni na negatywne działanie gorąca są zwłaszcza osoby wykonujące obowiązki poza domem, czyli pracownicy różnych firm. Na ich szefach spoczywają wówczas określone przez prawo obowiązki, których bezwzględnie powinni przestrzegać w trosce o bezpieczeństwo swoich podwładnych.

Klimatyzacja to nie wszystko

Przepisy jasno wskazują, co powinien zapewnić pracownikom ich szef w trakcie upałów. Jeśli chodzi o osoby młodociane, które nie ukończyły 18 lat, to absolutnie nie mogą one pracować w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż 30 stopni, a wilgotność powietrza przekracza 65%.

Z kolei kobiety w ciąży nie powinny wykonywać swoich obowiązków w takim środowisku pracy, gdzie mają do czynienia z nagłymi zmianami temperatur (w zakresie 15 stopni).

Każda firma musi również zapewnić pracownikom odpowiednią wymianę powietrza – najlepsza jest oczywiście klimatyzacja, ale jeśli nie została ona zamontowana, to wystarczy często otwierać okna w pomieszczeniach w celu ich przewietrzenia.

Jeśli zależy nam na tym, aby w biurze była dobra klimatyzacja Rybnik jest miastem, gdzie funkcjonuje wiele przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem i zakładaniem tego rodzaju systemów w atrakcyjnych cenach. Jednym z nich jest np. WASO KLIM.

Szef powinien także zapewnić swoim podopiecznym napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Jest to najczęściej butelkowana woda mineralna niegazowana lub gazowana, ale niekiedy też sok, a nawet coca cola. Co istotne, muszą być one dostępne przez cały czas, a nie tylko w określonych godzinach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto uczyć się języków obcych już od małego?
Dlaczego warto uczyć się języków obcych już od małego?
Nauka języka obcego jest wyzwaniem, ale jest to zadanie, które przyniesie wielkie korzyści. Ucząc się języka obcego, będziesz w stanie […]
Książka – czy to dobry pomysł na prezent?
Książka – czy to dobry pomysł na prezent?
Prezenty wręczamy z różnych okazji, rozmaitym osobom. W ten sposób okazujemy sympatię, szacunek oraz pamięć o istotnych wydarzeniach. Aby upewnić […]
Wybór drzwi do domu – na co zwracać uwagę?
Wybór drzwi do domu – na co zwracać uwagę?
Budując nowy dom, lub remontując stary budynek, warto zastanowić się nad sprawą drzwi. Może się wydawać, że teoretycznie nie ma […]
Ostatnie wpisy
Polecamy