Farby olejne cechuje duża odporność na pękanie i łuszczenie się. Dzięki temu, że w ich składzie nie ma żywicy, świetnie przepuszczają parę wodną nagromadzoną w malowanych powierzchniach. Farby te charakteryzuje dobre krycie i wytrzymałość przed ścieraniem – pokryte nimi powłoki można wielokrotnie czyścić. Na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzają się farby olejne?
Jednym z popularniejszych sposobów zastosowania farb olejnych jest malowanie drewna. Powłoką tą przykrywa się drzwi, ramy okienne, belki, a niekiedy także elementy schodów wewnętrznych. Cechy farb olejnych chronią powierzchnie drewniane przed gniciem, czy działaniem czynników atmosferycznych. Emulsje te są odporne na blaknięcie, dlatego dobrze sprawdzają się w miejscach nasłonecznionych.
Farbą olejną pokrywa się też elementy metalowe. Chodzi zarówno o fragmenty rur i zbiorników wodnych wewnątrz, jak i powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynków. Co ciekawe, farby olejne doskonale przeciwdziałają utlenianiu się metali. Na stronie https://www.sklep.majic.pl/5-farby zamówić można emulsje nakładane bezpośrednio na rdzę, które zatrzymują jej dalsze rozprzestrzenianie się.
Farba olejna cechuje się świetnym kryciem, a po wyschnięciu nadaje się do mycia. Właściwości te wykorzystuje się w malowaniu lamperii w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Ściany te są szczególnie narażone na zabrudzenia, czy zarysowania. Powłoka z farby olejnej pozwala wielokrotnie czyścić lamperię, a także zmniejsza konieczność nanoszenia poprawek malarskich – emulsję ciężej jest zarysować, niż standardową farbę akrylową.