Garaż wolnostojący to idealne miejsce do przechowywania samochodu osobowego i jego skutecznej ochrony przed kradzieżą czy niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Niestety jego budowa pochłania zazwyczaj sporo środków finansowych. Znacznie tańszą alternatywę stanowi wiata garażowa, która nie wymaga pozwolenia, a dodatkowo umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni na działce. W celu jej postawienia należy najpierw zamówić niezbędne elementy konstrukcyjne (słupki, krokwie itp.) oraz zgromadzić wymagane narzędzia, takie jak łopata, młotek, klucz nastawny, poziomica, piła, szlifierka, taśma miernicza i wiertarka.
Pierwszym krokiem do wzniesienia wiaty garażowej jest wyznaczenie odpowiedniego terenu na działce, dokładne oczyszczenie go i wbicie kołków określających cztery przeciwległe rogi konstrukcji. Następnie zaleca się wytyczenie boków poprzez rozciągnięcie linki wokół wspomnianych kołków. Uzyskane w ten sposób narożniki stanowią miejsce montażu betonowych stóp fundamentowych. Kolejny etap polega na zweryfikowaniu, czy wytyczony obszar na pewno posiada kwadratowy kształt. Pomiaru najlepiej jest dokonać za pomocą miarki. Nie obejdzie się również bez wykopania otworów pod słupki w każdym z czterech rogów. Oto pozostałe istotne czynności:
– przygotowanie zaprawy cementowej i jej wlanie w otwory,
– zanurzenie mocowań (używając przy tym poziomicy),
– odczekanie kilku dni do zastygnięcia cementu i zainstalowanie w nim słupków z wykorzystaniem śrub i nakrętek,
– utworzenie na słupach linii odniesienia dla zadaszenia,
– zamontowanie belek wieńca dachu (tzw. dźwigarów),
– dołączenie krokiew.
Zwieńczeniem operacji jest pokrycie dachu wybranym materiałem. Doskonale sprawdzą się tutaj płyty poliwęglanowe trapezowe, dostępne w tym sklepie na stronie: https://www.plekspol-poliweglan.pl/sklep/tworzywa-sztuczne-dla-budownictwa/plyta-poliweglanowa-trapezowa-76-16/.